środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Konserwacja Leśnicy tak, przebudowa koryta nie

10.11.2020 00:00 sub

Senator Ewa Gawęda zapytała Wody Polskie o możliwość zmiany profilu koryta rzeki Leśnicy. Rzeka w ostatnim czasie mocno dała się we znaki mieszkańcom, zwłaszcza Radlina II.

WODZISŁAW ŚL. W odpowiedzi na zapytanie senator Gawędy, Wody Polskie wyjaśniły, że w opinii RZGW Wody Polskie Gliwice, przebudowa koryta Leśnicy na terenie Wodzisławia nie jest konieczna. Wystarczy konserwacja polegająca na wykoszeniu porostów z brzegów, wyhakowaniu roślin i nawisów. Jak informują Wody Polskie, prace te powinny zostać wykonane najpóźniej na przełomie II i III kwartału 2021 r.

Przy czym Wody Polskie przyznają, że w 2020 r. miały przeprowadzić konserwację części odcinka Leśnicy w Czyżowicach, Turzy Śl., Gorzycach i Łaziskach, a także konserwację cieku Jedłownickiego i Radlińskiego, ale ze względu na konieczność wykonania decyzji nakazowych wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego, dotyczących przeglądu i umocnień wałów, prace na ciekach nie zostały do tej pory (do 16 października) wykonane. Wody Polskie przewidują, że konserwacje wspomnianych cieków i Leśnicy zostaną przeprowadzone do końca tego roku.

Senator Gawęda zapytała też Wody Polskie o możliwość budowy zbiorników małej retencji na terenie Wodzisławia. Na co te odpowiedziały, że inwestorem i administratorem takich zbiorników może być samo miasto Wodzisław. Bo zgodnie z Prawem wodnym (Wody Polskie powołują się na art. 163 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 Prawo wodne) ochrona przed powodzią i suszą jest zadaniem Wód Polskich, ale też organów administracji rządowej i samorządowej.(art)


Co z tymi podtopieniami?

Wody Polskie odnoszą się również do kwestii podstopień, do których w ostatnich tygodniach dochodziło w pobliżu Leśnicy. Jak wyjaśniają, przyczyną tzw. powodzi błyskawicznych, są dynamiczne wody opadowe, które stanowią zagrożenie również ze względu na niewystarczający i często niewłaściwie utrzymany system kanalizacji. Ponadto koryta rzek są często obustronnie zabudowane, co przyczynia się do zmniejszenia naturalnej retencji dolin rzecznych. Ponadto konieczne jest utrzymywanie przez administratorów w należytym stanie obiektów mostowych i przepustów stanowiących dojazd do posesji. Bez tego, jak zaznaczają Wody Polskie, działania tej instytucji zmierzające do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, na niewiele się zdadzą.

  • Numer: 45 (1042)
  • Data wydania: 10.11.20
Czytaj e-gazetę