środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Bez maseczek na ustach i nosie tylko z lekarskim zaświadczeniem

13.10.2020 00:00 sub

Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostały rozciągnięte na cały kraj. A to oznacza m.in., że w przestrzeni publicznej musimy zasłaniać usta i nos. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą mandaty i kary pieniężne.

KRAJ 10 października cały kraj został objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. Obowiązkowe stało się zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Komendant Główny Policji, generalny inspektor Jarosław Szymczyk przyznał, że Polacy często bronili się przed noszeniem maseczek twierdząc, że ze względów zdrowych nie mogą ich nosić. Zwolnić od tego może jedynie stosowne zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. – Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana – podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim. Mandat za brak maseczki może wynieść do 500 zł, a jeśli Policja zdecyduje się poinformować Sanepid, to ten może z kolei za brak maseczki wymierzyć karę administracyjną w wysokości od 5 do 10 tys. zł

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Obowiązują nowe limity liczby osób na imprezach okolicznościowych. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Nadal obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.(art)

  • Numer: 41 (1038)
  • Data wydania: 13.10.20
Czytaj e-gazetę