środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

01.09.2020 00:00 red.

Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Urodziłam się w 1962 roku. Chcę przejść od września na świadczenie kompensacyjne. Kiedy muszę złożyć wniosek do ZUS?

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego rozpoczniemy na Pani wniosek. Do wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne należy przedłożyć dokumentację potwierdzającą przebieg pracy zawodowej oraz dokumenty potwierdzające okres pracy w charakterze nauczyciela. Jeżeli ma Pani ustalony kapitał początkowy, do wniosku o świadczenie kompensacyjne nie musi Pani składać dokumentów potwierdzających zatrudnienie przed 1 stycznia 1999 r. Wniosek o ustalenie uprawnień może Pani złożyć w każdym czasie, jednak podjęcie wypłaty nastąpi po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do uzyskania prawa, w tym warunku rozwiązania stosunku pracy.

Wniosek najlepiej złożyć wniosek 30 dni przed:

• dniem, w którym spełni Pani warunki do uzyskania świadczenia;

• dniem, w którym zamierza Pani przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Jeżeli złoży Pani wniosek wcześniej, wydamy decyzję o odmowie prawa do świadczenia. W decyzji wskażemy, których warunków Pani nie spełniła. Natomiast, jeżeli złoży Pani wniosek później, to prawo do świadczenia kompensacyjnego ustalimy dopiero od miesiąca złożenia wniosku.


Chciałabym się dowiedzieć, czy w związku z tym, że korzystam z urlopu zdrowotnego dla nauczycieli, moja przyszła emerytura będzie niższa?

Wysokość emerytury zależy jest od wielu parametrów, które zmieniają się w zależności od daty przejścia na emeryturę np. wskaźników waloryzacji kapitału początkowego i składek oraz średniego dalszego trwania życia. Kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego wzrasta wskutek kolejnych waloryzacji.

Wysokość emerytury powszechnej będzie zależała od:

• kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego,

• kwoty zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie,

• kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego,

• średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę.

Suma zwaloryzowanych składek emerytalnych, zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie i zwaloryzowanego kapitału początkowego, to podstawa obliczenia emerytury. Wysokość emerytury obliczymy dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwania życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę. Urlop dla poratowania zdrowia jest okresem składkowym – wynagrodzenie wypłacane podczas tego okresu jest oskładkowane, składki są zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Szczegółowe informacje na temat urlopu dla poratowania zdrowia, zasad jego przyznawania, wysokości świadczeń należnych z tego tytułu uzyska Pani u pracodawcy – ZUS nie jest organem właściwym w tej kwestii.


  • Numer: 35 (1032)
  • Data wydania: 01.09.20
Czytaj e-gazetę