Mniej uczniów w szkołach, ale zwolnień nauczycieli nie będzie
Choć uczniów będzie o ponad połowę mniej niż w zeszłym roku, to powiat wodzisławski nie zakłada zwolnień nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych.
POWIAT Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wodzisławski będzie mniej liczny. Starostwo szacuje się, że weźmie w nim udział o około 1575 mniej uczniów niż w zeszłym roku. Skąd taki nagły spadek? W poprzednim naborze brał udział tzw. podwójnym roczniku – do szkół aplikowali zarówno absolwenci likwidowanych gimnazjów, jak i uczniowie podstawówki. – Zgodnie z informacjami pozyskanymi z gmin powiatu wodzisławskiego w naborze weźmie udział 1272 uczniów – mówi nam zastępca naczelnik wydziału oświaty w wodzisławskim starostwie Agnieszka Lepiorz. Dodaje, że mimo mniejszej ilości uczniów powiat nie zakłada zwolnień nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych.
Wirtualna forma promocji
Epidemia koronawirusa spowodowała, że zaplanowane dni otwarte w szkołach zostały odwołane. W jaki sposób odbywała się więc promocja szkół? – W tym roku przybrała ona inną formę – mówi Agnieszka Lepiorz. Dodaje, że oprócz informatora naborowego, który został przekazany w wersji elektronicznej za pośrednictwem szkół podstawowych do wszystkich uczniów tegorocznych klas ósmych, wydział oświaty starostwa prowadził wideokonferencje dla ósmoklasistów. – To alternatywa dla wywiadówek i spotkań z uczniami, które były jednym z planowanych działań promocyjnych – informuje zastępca naczelnik wydziału oświaty. – Podczas spotkań opowiadaliśmy o wszystkich ważnych kwestiach związanych z nadchodzącym naborem do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, czyli o: terminach rekrutacji, założeniem konta w systemie elektronicznym oraz jak przebiega cały proces rekrutacji. Oprócz tego przedstawiana była również oferta edukacyjna wszystkich publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie powiatu wodzisławskiego, dla których jesteśmy organem prowadzącym – dodaje.
Dwa etapy składania dokumentów
Absolwenci szkół podstawowych wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami mogą składać w dwóch etapach: od 15 czerwca do 10 lipca (to termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły) oraz od 31 lipca do 4 sierpnia (to termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować). Dokumenty można złożyć osobiście (zgodnie z obowiązującymi procedurami sanitarnymi) lub elektronicznie (przez system naborowy). – To drugie rozwiązanie pozwala na złożenie wniosku bez wychodzenia z domu – zapowiada Agnieszka Lepiorz podkreślając, że warunkiem skorzystania jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego w celu podpisania dokumentów.(juk)
Najnowsze komentarze