środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Mur osłabiony, katastrofa gotowa

30.06.2020 00:00 sub

W końcu ruszyły prace remontowe w wodzisławskim pałacu Dietrichsteinów. Ich zakończenie prawdopodobnie nastąpi z końcem sierpnia przyszłego roku.

WODZISŁAW ŚL. Niespełna rok temu nad remontowanym pałacem Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. zawisły czarne chmury. Przypomnijmy, że 19 sierpnia zeszłego roku zawaliły się ciężkie rusztowania ustawione przy budynku. – Katastrofa budowlana spowodowała wiele komplikacji. Za nami wiele miesięcy pracy nad możliwością kontynuowania remontu. Dziś wiem, że pokonamy każdą trudność i będziemy cieszyli się z pięknego obiektu – komentuje prezydent Mieczysław Kieca.

Przyczyna katastrofy znana

Potężny huk i kłęby kurzu. Tak świadkowie relacjonują chwile zaraz po tym, jak runęło rusztowanie remontowanego pałacu. Od razu na miejscu katastrofy budowlanej pojawili się specjaliści mający wyjaśnić jej okoliczności. Przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wodzisławiu Śl. została powołana specjalna komisja, która badała przyczyny zdarzenia. W efekcie powstała ekspertyza. Jak czytamy w dokumencie autorstwa Małgorzaty Szukalskiej i Tomasza Steidla, do katastrofy budowlanej mogło się przyczynić kilka pośrednich aspektów, ale komisja wyszczególniła jeden główny. Jest nim oberwanie się fragmentu gzymsu wraz z murem, z którym powiązany był gzyms oraz zawalenie się rusztowania, które zostało obciążone ciężarem spadającego materiału. Zdaniem komisji, „bezpośrednią przyczyną katastrofy budowlanej, było nadmierne wybruzdowanie muru na wysokości gzymsu, który przebiegał bezpośrednio pod okapem, po obwodzie budynku”. Bruzdowanie (czyli de facto nacinanie muru) przeprowadzone zostało w celu wykonania wieńca żelbetowego, zaprojektowanego na etapie realizacji inwestycji. Roboty rozbiórkowe zarówno związane z bruzdowaniem, jak i m.in. rozbiórką stropów nad II kondygnacją, zostały wykonywane sprzętem mechanicznym wytwarzającym drgania, które to miały również wpływ na pogorszenie się stanu muru i jego osłabienie. „W wyniku bruzdowania muru przesunięciu uległ środek ciężkości pozostawionej części przegrody wraz z gzymsem, znacznie poza rdzeń istniejącego muru” czytamy w ekspertyzie. W zakresie zawalenia się rusztowania komisja ustaliła, że główną przyczyną tego zdarzenia było dynamiczne obciążenie górnej partii elementów rusztowania ciężarem masy oderwanego materiału.

Ograniczone działania

W trakcie wyjaśniania przyczyn katastrofy, działania remontowe w pałacu były bardzo ograniczone. Mogły być prowadzone tylko takie prace, które nie utrudniały wyjaśniania przyczyn zdarzenia. W efekcie budowlańcy m.in.: zamurowali otwory na parterze budynku, zabetonowali biegi i wymurowali ściany klatki schodowej od strony wschodniej na pierwszym piętrze. – Po uzyskaniu zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budowlańcy dokonali rozbiórki gzymsu i uszkodzonego muru w obrębie odsłoniętej części dachu od strony parku, wykonali tymczasowe „trwałe” zadaszenie odsłoniętej części pałacu na okres zimowy, odkryli i wyczyścili istniejące kanały dymowe i wentylacyjne oraz wymienili cztery latarnie na ul. Kubsza uszkodzone wskutek katastrofy – relacjonuje Mateusz Jamioła z wydziału dialogu, promocji i kultury w wodzisławskim starostwie.

Zakończenie inwestycji w przyszłym roku

Budowlańcy ponownie pojawili się na terenie budowy 15 czerwca. – Wówczas odbyła się stosowna narada, która zainaugurowała wznowienie prac remontowych – mówi Mateusz Jamioła. Dodaje, że od tamtej pory roboty są prowadzone pełną parą. Jest porządkowany plac budowy, stawiane są również wewnętrzne rusztowania. – Od 22 czerwca na dwie zmiany prowadzone są prace rozbiórkowe dachu. Co istotne, nie będzie już stawiane rusztowanie zewnętrzne. Ze względu na stan obiektu i potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, prace będą prowadzone od wewnątrz oraz przy użyciu dźwigu – zapowiada Jamioła. Pierwotnie inwestycja miała się zakończyć 31 lipca, z powodu wstrzymania prac termin ten oczywiście nie zostanie utrzymany. Urząd obecnie szacuje, że realne jej zakończenie może nastąpić 31 sierpnia przyszłego roku. Miasto uzyskało zgodę na przesunięcie terminu realizacji. W efekcie nie zostaną utracone pozyskane pieniądze unijne na sfinansowanie inwestycji.

Zwiększenie atrakcyjności miasta

Modernizacja pałacu ma zwiększyć jego atrakcyjność i znajdującego się w nim muzeum, a poprzez to również zwiększyć atrakcyjność miasta. Przedmiotem inwestycji jest remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu – rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych. Główną ideą projektową jest odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach zostanie odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne.

Przeznaczenie pomieszczeń

Parter pałacu w całości przeznaczony zostanie na potrzeby wystawiennicze. W tym miejscu eksponowana będzie historia miasta i regionu z szerokim uwzględnieniem pradziejów i średniowiecza. Tutaj znajdzie się też szatnia. Na piętrze obiektu ulokowane będą ekspozycje i magazyny zbiorów oraz część związana z działalnością kulturalną. Projekt zakłada utrzymanie funkcji głównej reprezentacyjnej sali, wzbogacając ją o możliwość zastosowania mobilnej sceny, technik multimedialnych oraz wyposażając ją w klimatyzację i wentylację. Sala bankietowa zostanie powiększona poprzez połączenie z salami zlokalizowanymi obok. Będzie pełnić funkcję sali koncertowej, z pełnymi multimediami, wentylacją i klimatyzacją. Sale po drugiej stronie korytarza, w tym samym (wschodnim) skrzydle, zostaną zaadaptowane na potrzeby zaplecza dla artystów, z łazienką, garderobą, salą dla gości oraz pomieszczeniem biurowym. Pomiędzy salą koncertową a pomieszczeniem artystów znajdzie się wydzielony korytarz. Przy sali koncertowej zaplanowano także niewielką kuchnię jako zaplecze dla cateringu. Zachodnie skrzydło przeznaczone zostanie na cele ekspozycyjne. Przy górnym holu usytuowane zostaną zespół toalet oraz klatka schodowa z windą. W końcu korytarza w skrzydle wschodnim znajdzie się druga klatka schodowa na poddasze, która powstanie dzięki przebudowie istniejącej.(juk)

  • Numer: 26 (1023)
  • Data wydania: 30.06.20
Czytaj e-gazetę