Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Marklowice zaskoczone głosowaniem korespondencyjnym

23.06.2020 00:00 sub

Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendacje o wyłącznym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich dla kilku gmin w kraju. Jedną z dwóch gmin, w których odbędzie się wyłącznie głosowanie korespondencyjne są Marklowice. Decyzja ta wywołała spore zaskoczenie.

MARKLOWICE, POWIAT Minister zdrowia Łukasz Szumowski 19 czerwca wydał rekomendacje w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Dotyczą one dwóch gmin na terenie naszego kraju. Pierwszą jest Baranów w województwie wielkopolskim, a drugą – Marklowice z powiatu wodzisławskiego. W tym samym dniu Państwowa Komisja Wyborcza podjęła stosowne uchwały.

Swoją decyzję ministerstwo tłumaczyło tym, że wskaźnik zapadalności w obu wskazanych gminach przekracza 100 na 10 000 mieszkańców. „Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego” – czytamy na profilu resortu zdrowia opublikowanym w mediach społecznościowych. Zauważmy, że zgodnie z danymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Wodzisławiu Śl. na 19 czerwca u 77 mieszkańców gminy Marklowice stwierdzono zakażenie koronawirusem, 1 osoba zmarła, 15 uznano za wyleczone. Oznacza to, że potwierdzonych aktywnych zakażeń w liczących 5435 mieszkańców Marklowicach było 62, co dało wskaźnik około 114 zakażeń na 10 000 mieszkańców (62/5345x10000). A więc Marklowice rzeczywiście przekraczały wskaźnik zapadalności 100 na 10 000 mieszkańców.

Ale nie one jedyne w powiecie wodzisławskim. Znacznie wyższy wskaźnik liczby aktywnych przypadków miały gminy Mszana i Godów, a w kolejnych dniach jeszcze bardziej on wzrósł. Również Jastrzębie-Zdrój przekracza określony przez ministra wskaźnik. Tam do 19 czerwca potwierdzono 1175 zakażeń, z czego 100 osób uznano za wyleczone. W mieście tym było więc nadal 1075 aktywnych zakażeń, co przy 88743 mieszkańcach (dane na koniec 2019 r.) daje wskaźnik około 121 aktywnych zakażeń na 10 000 mieszkańców.

Nic więc dziwnego, że wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz nie ukrywa zaskoczenia rekomendacją Ministerstwa Zdrowia. – Jestem zaskoczony, bo akurat statystyki dotyczące koronawirusa w ostatnim czasie są gorsze w ościennych gminach – mówi. Zastrzega jednak, że nie zamierza narzekać i zrobi wszystko, aby przygotować i przeprowadzić na jak najwyższym poziomie wybory korespondencyjne na terenie gminy. – To horrendalna robota, ale pracy się nie obawiamy. Jesteśmy od tego, by sobie poradzić. Musimy rzetelnie się wywiązać z obowiązków i staniemy na głowie, żeby tak się stało – zapewnia Tadeusz Chrószcz.

W ocenie wójta głosowanie korespondencyjne dla części mieszkańców może być wygodniejsze. Jest jednak pewne „ale”. – Frekwencja w naszej gminie była zawsze wysoka, nawet 65-procentowa. Obawiam się, że teraz może być inaczej – martwi się włodarz. – Obawiam się, że informacja o sposobie głosowania może nie dotrzeć na czas do wszystkich marklowiczan, zwłaszcza tych starszych. Mieszkańcy teraz mniej wychodzą, duża część może się nie dowiedzieć w porę o tym, że chęć głosowania trzeba zgłosić – zauważa wójt Chrószcz. Dodaje, że uprawnionych do głosowania jest w Marklowicach 4268 osób. 72 już wcześniej zadeklarowały chęć głosowania korespondencyjnego. W tej grupie jest również sam wójt. Tłumaczy, że zdecydował się na taką formę głosowania, ponieważ wyszedł z założenia, że będzie ona dla jego zdrowia bezpieczniejsza.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, dlaczego właśnie Marklowice zostały wytypowane do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Justyna Maletka z biura prasowego MZ wyjaśnia nam, że ministerstwo wydając rekomendacje, w pierwszej kolejności wytypowało powiaty o najwyższej liczbie aktywnych przypadków zakażenia. Dopiero w następnym etapie, już w przypadku gmin istotnym był wskaźnik zapadalności. – Nie można więc wskaźnika zapadalności rozpatrywać oddzielnie od wskaźnika aktywnych przypadków zakażeń – tłumaczy Justyna Maletka.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza do 21 czerwca musi – na wniosek ministra zdrowia – wydać uchwałę zarządzającą, że na terenie danej gminy lub jej części głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie.(juk), (art)


Jak zagłosować korespondencyjnie

Mieszkańcy Marklowic, którzy chcą zagłosować w wyborach, muszą teraz pamiętać o zgłoszeniu zamiaru wzięcia udziału w wyborach. W przeciwnym razie nie otrzymają pakietów wyborczych. Chęć głosowania muszą zgłosić nie później niż do 24 czerwca. Mogą to zrobić na kilka sposobów.

Podstawową formą zgłoszenia jest wypełnienie specjalnego druku. Mieszkańcy mogą go pobrać bezpośrednio w urzędzie gminy lub za pośrednictwem strony internetowej marklowice.pl. Następnie wypełnione zgłoszenie wrzucają do skrzynki podawczej znajdującej się na parterze magistratu. Chęć głosowania mieszkańcy mogą również zgłosić dzwoniąc pod numerem telefonu 32 459 28 25 w godzinach od 7.30 do 15.30. Marklowiczanie zgłoszenia mogą dokonać również poprzez pocztę elektroniczną na adres wybory@marklowice.pl oraz wysyłając SMS-a na numer 4301. W obu przypadkach należy podać następujące dane: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, data urodzenia, nr pesel, adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy oraz nr telefonu kontaktowego lub adresu mailowego. W przypadku SMS-a na początku wiadomości musi się znaleźć słowo „wybory”.

Wyborcy, którzy podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 24 czerwca zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego mogą dokonywać do 26 czerwca.


114 - taki współczynnik zakażeń w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców miały Marklowice 19 czerwca

  • Numer: 25 (1022)
  • Data wydania: 23.06.20
Czytaj e-gazetę