środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

26.05.2020 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem nauczycielką z 36 letnim stażem pracy, mam 58 lat. Szkoła , w której pracuję, z końcem roku szkolnego zostanie zlikwidowana. W związku z tym zamierzam przejść na świadczenie kompensacyjne od 1 września 2020 r. Czy wniosek o przyznanie mi świadczenia mogę złożyć już w sierpniu, mimo że umowa o pracę zostanie rozwiązania z dniem 31 sierpnia? Chodzi o to, że po likwidacji placówki trudniej będzie sprostować ewentualne nieścisłości w dokumentacji potrzebnej do przyznania świadczenia.

Wniosek o ustalenie uprawnień może złożyć Pani w każdym czasie jednak podjęcie wypłaty nastąpi po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do uzyskania prawa. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej. Formularz wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (ZUSRp12) dostępny jest na stronie internetowej Zakładu lub w każdej placówce ZUS. Do wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne należy przedłożyć dokumentację potwierdzającą przebieg pracy zawodowej oraz okres pracy w charakterze nauczyciela. Jeżeli nie ma Pani ustalonego kapitału początkowego, do wniosku o świadczenie kompensacyjne powinna Pani dodatkowo dołączyć wymagane dokumenty tj. zaświadczenia o zatrudnieniu i o wysokości osiąganego wynagrodzenia do 31.12.1998 r. Decyzję w sprawie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego wyda jednostka ZUS właściwa ze względu na Pani miejsce zamieszkania. Dodatkowych informacji może Pani uzyskać stronie internetowej ZUS https://www.zus.pl/ albo w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora), a także w każdej jednostce organizacyjnej ZUS.

Czy zleceniobiorca i osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą korzystające z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą wystąpić o świadczenie postojowe? Pytanie dotyczy zarówno części miesiąca, za które mają prawo do ww. zasiłków jak i całego miesiąca za który przysługują im te zasiłki.

Świadczenie postojowe przysługuje osobie wykonującej umowę zlecenia jeżeli nastąpiło ograniczenie w prowadzeniu działalności przez zleceniodawcę i nastąpiło ograniczenie lub odstąpienie od wykonywania umowy ze względu na COVID-19.O świadczenie postojowe mogą występować zleceniobiorcy za pośrednictwem zleceniodawcy, jeżeli:

  • umowa została zawarta przed 1 kwietnia 2020 r.,
  • przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku (tj. 15 595, 74 zł dla wniosków składanych w kwietniu i w maju),
  • zleceniobiorca nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Również osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą musi spełnić warunki ustalone w przepisach aby skorzystać ze świadczenia postojowego.

Przepisy nie stawiają warunków i ograniczeń dotyczących pobierania świadczenia postojowego i za ten sam okres świadczeń z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa, jednak należy mieć na uwadze, że świadczenia te rekompensują utratę przychodów ze względu na brak możliwości wykonywania umowy czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Dlatego w okresie pobierania przez zleceniobiorcę czy przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą:

  • zasiłku chorobowego,
  • zasiłku opiekuńczego, czy dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
  • Numer: 21 (1018)
  • Data wydania: 26.05.20
Czytaj e-gazetę