Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Kącik ZUS

19.05.2020 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem nauczycielem z 35 letnim stażem pracy. W czerwcu skończę 55 lat. Obecnie do 31.08.2020 r. przebywam na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy mogę przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne bezpośrednio po zakończeniu urlopu, tj. od 1 września?

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli może zostać przyznane nauczycielowi, który rozwiązał stosunek pracy nauczycielskiej, wykonywanej w jednostkach wymienionych w art. 2 pkt 1 ustawy m. in. w szkołach publicznych i szkołach niepublicznych o charakterze szkół publicznych. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje osobie, która po rozwiązaniu stosunku pracy, a przed przejściem na świadczenie nie wykonuje żadnej pracy ani też nie prowadzi żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ostatnim zatrudnieniem przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela zatrudnionego w jednostce o której mowa w ustawie. Oznacza to, że w przypadku rozwiązania stosunku pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne, nauczyciel nie może wykonywać żadnej pracy ani też nie prowadzić żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Chcę od 1września 2020 skorzystać z możliwości świadczenia, jakie kroki powinnam wykonać, w jakich terminach?

Nauczyciel nabędzie prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od następnego dnia po rozwiązaniu ostatniego stosunku pracy, o ile uprzednio osiągnął wiek i okres zatrudnienia uprawniający do świadczenia kompensacyjnego. Ostatnim zatrudnieniem przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela zatrudnionego w jednostce o której mowa w ustawie (m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i innych). Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego wszczynamy się na wniosek osoby zainteresowanej. Formularz wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ( ZUS Rp12) dostępny jest na stronie internetowej Zakładu lub w każdej placówce ZUS. Do wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne należy przedłożyć dokumentację potwierdzającą przebieg pracy zawodowej oraz dokumenty potwierdzające okres pracy w charakterze nauczyciela. Jeżeli nie ma Pani ustalonego kapitału początkowego, do wniosku o świadczenie kompensacyjne powinna Pani dodatkowo dołączyć wymagane dokumenty do ustalenia kapitału początkowego tj. zaświadczenia o zatrudnieniu i o wysokości osiąganego wynagrodzenia do 31.12.1998 r. Wniosek o ustalenie uprawnień może Pani złożyć w każdym czasie jednak podjęcie wypłaty nastąpi po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do uzyskania prawa. Jeśli jednak złoży Pani wniosek o ustalenie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego w kolejnych miesiącach po spełnieniu wszystkich warunków, wówczas prawo do tego świadczenia ustalimy od miesiąca zgłoszenia wniosku. Decyzję w sprawie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego wyda jednostka ZUS właściwa ze względu na Pani miejsce zamieszkania.

Do kiedy mogę być z dzieckiem na dodatkowym opiekuńczym, gdy w mojej miejscowości od dzisiaj otworzono przedszkole?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja. Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie on przysługiwał także wtedy, gdy placówka jest otwarta, ale rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej swojej pociechy z powodu stanu epidemii. Przypominamy, zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii.

  • Numer: 20 (1017)
  • Data wydania: 19.05.20
Czytaj e-gazetę