Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kto liderem podwyżek podatków?

07.01.2020 00:00 sub

POWIAT W tabelce przedstawiamy wysokość najważniejszych stawek podatków od nieruchomości w gminach powiatu wodzisławskiego na rok 2020. W nawiasie stawki, które obowiązywały w roku 2019.

W tym roku stosunkowo najłagodniejsze stawki podatkowe ma gmina Mszana, która zwłaszcza podatki od budynków przewidzianych pod działalność gospodarczą ma na o wiele niższym poziomie, niż inne gminy powiatu. Również w Wodzisławiu niektóre stawki podatków są niższe niż w innych gminach, co jest pokłosiem decyzji radnych o niepodwyższaniu podatków, wbrew woli prezydenta miasta, który wskazywał, że podwyżki są konieczne ze względu na rosnące dramatycznie wydatki, na które miasto nie ma wpływu. Wątpliwości nie mieli za to radni w Gorzycach, którzy na wniosek wójta po raz pierwszy od 5 lat podwyższyli stawki podatkowe. Stąd też właśnie w tej gminie, procentowo, podwyżki stawek są najwyższe i będą najbardziej przez mieszkańców odczuwalne, tym bardziej, że gmina ta ma najwyższą stawkę podatku od budynków mieszkalnych.

Najwyższe podatki dla przedsiębiorców ma gmina Lubomia (chodzi o stawki od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza) oraz Gorzyce i Mszana (jeśli chodzi o stawki za grunty zajęte pod działalność gospodarczą), z kolei najmocniej zróżnicowane stawki dla przedsiębiorców obowiązują w gminie Marklowice. Tam przedsiębiorcy, którzy wykorzystują budynki do 100 m2 zapłacą najniższy podatek w powiecie. Dla odmiany, ci przedsiębiorcy którzy użytkują budynki o powierzchni powyżej 100 m2 zapłacą najwyższy podatek w powiecie.

Sprawdziliśmy również wysokość stawek za odbiór śmieci. Najwięcej, już tradycyjnie, zapłacą mieszkańcy Gorzyc. Najwyższą podwyżką dotknięci zostaną mieszkańcy Radlina (aż o 13 zł). Od sierpnia 2019 roku aż o 14,10 zł powędrowała w górę stawka za śmieci w Wodzisławiu. Na obecną chwilę najniższą stawkę płacą mieszkańcy gminy Godów, ale „powody do radości” znikną najpewniej w połowie roku, kiedy końca dobiegnie umowa z obecnym wykonawcą i gmina wybrać będzie musiała nową firmę komunalną.(art), (juk), (mak)

  • Numer: 1 (998)
  • Data wydania: 07.01.20
Czytaj e-gazetę