środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

02.07.2019 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Od czego uzależniona jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego zależy od trzech okoliczności: od wysokości podstawy wymiaru zasiłku; od terminu, w jakim został złożony wniosek o zasiłek za te okresy; od tego, czy osoba występuje o wypłatę zasiłku za maksymalny okres urlopu rodzicielskiego, czy za jego część. Podstawa wymiaru zasiłku to wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, od którego rozpoczyna się zasiłek macierzyński. Jeśli urlop macierzyński poprzedzony był zasiłkiem chorobowym, to będzie to 12 miesięcy poprzedzających zasiłek chorobowy. Jeżeli nie było 12 miesięcy, to przyjmujemy wszystkie pełne miesiące - np. trzy, pięć czy siedem. Podstawy wymiaru zasiłków nie przelicza się jeżeli nie było 3 miesięcy kalendarzowych przerwy pomiędzy zasiłkami i nie ma znaczenia rodzaj zasiłku, tj. chorobowy, opiekuńczy czy macierzyński. Z wynagrodzeń przyjętych do podstawy odejmuje się składki finansowane przez ubezpieczonego w wysokości 13,71 proc. i dzieli przez liczbę miesięcy przyjętych do podstawy - ta średnia to właśnie podstawa wymiaru zasiłku brutto.

O zasiłek macierzyński można wystąpić w ciągu 21 dni po porodzie i złożyć wniosek o zasiłek za pełny okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Wówczas za cały ten okres zasiłek macierzyński będzie przysługiwał w wysokości „uśrednionej”, tj. 80 proc. podstawy wymiaru.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie 21 dni od porodu lub pracownik będzie wnioskować o zasiłek macierzyński za niepełny okres urlopu rodzicielskiego, to zasiłek będzie wynosił: 100 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 8 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci; 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostały okres. W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego wynoszącego obecnie 1000 zł, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Kwota ta jest określana jako podwyższenie zasiłku macierzyńskiego i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku i w przypadku tego urlopu nie ma podwyższenia kwoty zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł.

  • Numer: 27 (972)
  • Data wydania: 02.07.19
Czytaj e-gazetę