W nagrodę pojechali do Warszawy
Zwycięzcy pszowskiego przeglądu patriotycznego pojechali do stolicy, by zwiedzić budynki Sejmu i Senatu. Towarzyszyli im laureaci konkursów i olimpiad oraz najbardziej zaangażowani w życie społeczności szkolnej uczniowie wodzisławskich szkół średnich.
POWIAT W listopadzie ubiegłego roku odbył się pod patronatem senatora RP Adama Gawędy oraz honorowym patronatem ks. prof. Jerzego Szymika III Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Pszowie. Ponad 200 uczniów szkół podstawowych m.in. z Jastrzębia, Rybnika, województwa opolskiego oraz z Horni Benesova i Bruntala z Czech wzięło udział w przesłuchaniach. 20 najlepszych z najlepszych otrzymała nagrodę specjalną - Grand Prix, ufundowane przez senatora Gawędę. Dzięki temu 23 maja udali się do Warszawy, gdzie mieli okazję zwiedzić budynki Sejmu i Senatu.
– Uzdolniona młodzież spotkała się m.in. z wicemarszałek Senatu IX kadencji Marią Koc - relacjonuje wycieczkę Agnieszka Kapciak z biura senatora Adama Gawędy. - Pani wicemarszałek przybliżyła im swoją pracę oraz to, czym zajmuje się Senat. Z jej strony nie brakowało również gratulacji dla pedagogów i słów wdzięczności dla dzieci i młodzieży za to, że pielęgnują piękne tradycje muzyczne związane z kulturą Polski i Śląska, że są wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników i swoim działaniem przedłużają ciąg naszej historii - dodaje. Uczestnicy wycieczki spotkali się również z Adamem Gawędą, który opowiedział im o pracy senatorskiej. Włączył się także w oprowadzanie grup po senackim budynku. Prócz laureatów przeglądu, w wyjeździe uczestniczyli również najzdolniejsi uczniowie szkół średnich z Wodzisławia Śl. - Swoim zaangażowaniem włączają się w działania na rzecz społeczności szkolnych, a rozwijając wiedzę tematyczną osiągają kolejne sukcesy, przynosząc chlubę swoim placówkom. Dlatego postanowiliśmy także ich zaprosić na wycieczkę - tłumaczy Agnieszka Kapciak.
Inicjatorem Przeglądu był niedawno zmarły wieloletni pszowski radny, Romuald Gebel. Tegoroczna edycja wydarzenia została zrealizowana w ramach projektu pn. „Niepodległe dzieje poprzez wyraz artystyczny na pograniczu Pl-Cz”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa „Przekraczamy granice”. (juk)
Najnowsze komentarze