Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
W marcu ZUS przyznał mi emeryturę dla matek 4 plus. Czy należy mi się również 13-ta emerytura? Jeżeli tak, to kiedy ZUS wypłaci mi dodatkowe świadczenie?
Tak, jednorazowe świadczenie pieniężne zwane 13 emeryturą wypłacimy osobom uprawnionym do: emerytury (w tym emerytur pomostowych, okresowych emerytur kapitałowych i emerytur częściowych), renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych), renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (zwanych emeryturą mama 4 plus), świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Trzynastą emeryturę wypłacimy razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019 r., w ustalonym terminie płatności tego świadczenia. Spora część seniorów otrzymuje wypłatę pierwszego dnia miesiąca, który w maju przypada na dzień wolny od pracy. Dlatego, tej grupie odbiorców, przelewy zrealizujemy wcześniej, bo już w kwietniu. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymają „trzynastkę” razem w emeryturą bądź rentą.
Tydzień temu zmarł mój mąż. Pobieram emeryturę, ale świadczenie mojego męża było dużo wyższe niż moje. Czy mogę przejąć emeryturę po mężu i co muszę zrobić, aby ją dostawać?
Oczywiście może pani mieć jedno, ale za to wyższe świadczenie. Zatem proszę wystąpić do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Może ją pani dostać, jeśli spełnia jeden z poniższych warunków, czyli w chwili śmierci męża osiągnęła pani wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje pani, co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole -18 lat życia, sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej, ukończyła pani wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci. Wysokość renty rodzinnej dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% świadczenia zmarłego. Rentę rodzinną otrzyma pani od dnia powstania prawa do niej, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złoży pani wniosek. W celu ustalenia prawa do renty rodzinnej powinna pani złożyć wniosek o rentę rodzinną (druk ERR), odpis skrócony aktu zgonu, odpis skrócony aktu małżeństwa, wydany aktualnie. Druk wniosku o rentę rodzinną może pani pobrać w najbliższej placówce ZUS lub ze strony internetowej www.zus.pl. Wniosek wraz z dokumentami może pani złożyć osobiście w ZUS lub przez pełnomocnika.
Najnowsze komentarze