Lipy pamięci niezwykłych kobiet
Przy ul. Sienkiewicza, tuż obok cmentarza w Radlinie rosną dwie lipy ze wstęgami „Kobiety Radlina i Niepodległa”. W tak oryginalny sposób uhonorowano zasłużone dla miasta radlinianki oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
RADLIN Okazuje się, że obchody 100-lecie niepodległości są doskonałą okazją do zazielenienia lokalnej przestrzeni i wydobycia z zapomnienia postaci historycznych. Przy ul. Sienkiewicza pomiędzy blokami, cmentarzem a nowym parkingiem 26 listopada zasadzone zostały dwie lipy drobnolistne.
Drzewa pamięci
Drzewa mają upamiętnić radlinianki, które swoją odwagą, niezwykłością, zaangażowaniem i temperamentem powinny żyć w pamięci współczesnych mieszkańców miasta. - Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Cmentarz jest miejscem pamięci, z tego powodu staje się często uczęszczany zarówno przez mieszkańców, jak i gości z innych miast. Dlatego zdecydowaliśmy, że właśnie tutaj zostaną posadzone drzewa pamięci naszych kobiet - tłumaczy Gabriela Chromik, koordynatorka projektu „Kobiece twarze radlińskiej historii”. Dodaje, że również gatunki drzew mają szczególne znaczenie. Lipy kojarzone są z powstaniami śląskimi i plebiscytem, ale również są drzewami miododajnymi. - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej niezwykłej chwili. Bo warto, by nasi mieszkańcy szczególnie ci młodzi pamiętali o tym, że 100-lecie odzyskania niepodległości i rok, w jakim przyszło nam żyć, jest szczególny - mówiła podczas akcji Barbara Magiera, burmistrz Radlina. W sadzeniu drzew brali również udział uczniowie klasy pierwszej ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radlinie. Teren wokół nowo posadzonych roślin ma być w przyszłości zagospodarowany.
Kobiety o kobietach i dla kobiet
Akcja to ostatni element projektu „Kobiece twarze radlińskiej historii” organizowanego przez radlińskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych. Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła członkinie Stowarzyszenia do podjęcia próby przybliżenia i opisania uczestnictwa mieszkanek Radlina w historii miasta. Tak, aby przypomnieć wszystkim radlinianom o zasłużonych, mniej lub bardziej znanych, a dzisiaj zapomnianych kobietach. - Ocalenie z niepamięci dokonań kobiet z naszego miasta stanowi wyraz hołdu, ponieważ mają one zasługi, o których warto pamiętać na co dzień - podkreśla Gabriela Chromik.
Wiele działań
W ramach projektu Stowarzyszenie m.in. stworzyło dwa spektakle w gwarze śląskiej, „O lazarecie w Radlinie” oraz „O bajtlach kerych matka sama chowa bo ojciec sztyjc kajś we wojnie”, a także zorganizowano konkurs literacki dla uczniów pn. „Moja wspaniała babcia”. Powstała również publikacja pn. „Kobiety Radlina i Niepodległa”. Zostały w niej spisane losy żyjących, ale również już zmarłych kobiet, które odegrały ważną rolę w historii miasta. Publikacja została napisana przez ośmiu społeczników: Donatę Pająk, Gabrielę Kiełkowską, Janinę Szostek, Iwonę Zimończyk, Gabrielę Chromik, Annę Żurecką (uczennica SSP nr 2), Tadeusza Kuczok i Eryka Holonę. (juk)
Najnowsze komentarze