środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

23.10.2018 00:00 red

Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

Czy osoba, która pobiera zasiłek macierzyński jest ubezpieczona? Pytam, ponieważ niedługo urodzę dziecko. Mój zakład pracy wypłaca mi obecnie zasiłek chorobowy, a od porodu - zasiłek macierzyński. Czy w tym czasie, w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, będę ubezpieczona?

Gdy pobiera Pani zasiłek macierzyński, jest Pani objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi. Składki za Panią w całości finansuje państwo, za pośrednictwem ZUS. Pani pracodawca, czyli płatnik składek, tylko sporządza i wysyła dokumenty rozliczeniowe, w których uwzględnia te składki. Oblicza je od kwoty wypłaconego zasiłku.


Już dawno po sprawie, bo pogrzeb ojca był kilka miesięcy temu, ale po ogarnięciu się, dopiero teraz zaintrygował mnie pewien fakt. Otóż, chciałbym wiedzieć czy zakłady pogrzebowe, które przyjmują wniosek o zasiłek, mogą robić ksero dowodu osobistego, zgodnie z nowymi wytycznymi RODO?

Nie, zgodnie z nowymi przepisami zakłady pogrzebowe nie powinny wykonywać kserokopii dowodu osobistego, jak to było dotychczas. Jeśli osoba składa wniosek o zasiłek pogrzebowy za pośrednictwem zakładu pogrzebowego, to jego pracownik robi na wniosku adnotację, że ustalił tożsamość na podstawie dowodu osobistego (podając serię i numer dowodu), czytelnie się pod nią podpisuje i stawia pieczątkę (jeśli ją ma). Aby potwierdzić pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą, wnioskodawca dołącza do wniosku odpis aktu stanu cywilnego. Jeśli chce on potwierdzić pokrewieństwo na podstawie dowodu osobistego, powinien ten dokument przedstawić w placówce ZUS.


Jestem rencistą, ale mam okazję podjąć lekką pracę na umowę o pracę. Chciałbym wiedzieć, czy gdy zachoruję, to będę mógł - będąc na rencie - korzystać z zasiłku chorobowego, jak wszyscy inni pozostali pracownicy? Czy też z racji tego, że mam rentę, taki zasiłek mi się nie należy?

Osoba, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, może podejmować pracę i być objęta ubezpieczeniem chorobowym. W czasie trwania tego ubezpieczenia ma prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Trzeba oczywiście pamiętać, że zwykle obowiązuje okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Wynosi on 30 dni dla osób, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym (np. dla pracowników) i 90 dni dla osób, które mają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (np. osób prowadzących działalność gospodarczą).

  • Numer: 43 (936)
  • Data wydania: 23.10.18
Czytaj e-gazetę