Ks. Henryk Czorny – katecheta gimnazjalny, kapelan Wojska Polskiego, działacz polonijny
Henryk Czorny przyszedł na świat 22 maja 1907 r. w malowniczo położonym nad starym korytem Odry Bukowie. Początkowo uczył się w królewsko–ewngelickim gimnazjum w Raciborzu, a od końca 1921 r. w utworzonym po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, gimnazjum polskim w Rybniku. Następnie studiował na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i 21 czerwca 1931 r. otrzymał w Katowicach święcenia z rąk bp. Stanisława Adamskiego. Pracę kapłańską rozpoczął w gimnazjum w Siemianowicach, gdzie w ciągu ośmioletniej tam pracy dał się poznać jako uzdolniony katecheta i zamiłowany wychowawca – duszpasterz. Szczególną opieką darzył siemianowickich harcerzy, których też kapelanem mianowany został w 1932 r.
Pod koniec sierpnia 1939 r. powołano go do wojska i otrzymał przydział do Wołyńskiej Brygady Kawalerii w charakterze kapelana jej ośrodka zapasowego. Wraz z żołnierzami przebył kampanię wrześniową, uniknąwszy szczęśliwie niewoli. Ukrywając się przed Niemcami, zbiegł w styczniu 1940 r. przez Słowację na Węgry, a stamtąd – po kilkumiesięcznej służbie duszpasterskiej w obozach uchodźców – do Palestyny, gdzie w Haifie 24 września 1940 r. został przyjęty do Brygady Strzelców Karpackich. Początkowo był kapelanem Legii Oficerskiej, potem 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, z którym przeszedł kampanię libijską i uczestniczył w walkach II Korpusu Polskiego o Monte Cassino, Bolonię i Anconę. Za odwagę wykazaną podczas pełnienia na polach bitewnych obowiązków kapłańskich ks. Czorny otrzymał szereg odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych i Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. Na krótko przed końcem wojny został starszym kapelanem 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej i z tą jednostką II Korpusu przybył we wrześniu 1946 r. do Wielkiej Brytanii, gdzie powierzono mu funkcję szefa duszpasterstwa Northern Command w północnej i środkowej Anglii. W 1948 r. otrzymał z centrali duszpasterstwa polonijnego polecenie zorganizowania parafii polskiej w Leeds, której został pierwszym proboszczem. Później przekazano mu w opiekę polski dekanat obejmujący hrabstwo Yorku.
Jako proboszcz i dziekan polskich placówek duszpasterskich na emigracji, organizował tam odrębne życie religijne Polaków, krzewiąc wśród nich polskie tradycje i obyczaje. Znając ich przywiązanie do ruchu pątniczego, co roku urządzał pielgrzymki do Ilkley i Pudding Park, zaś by umożliwić im wspólne skupianie się i stworzyć bazę dla ich różnorakiej działalności narodowej, utworzył w Leeds Polski Dom Parafialny. Największym jednak umiłowaniem w duszpasterstwie darzył zawsze i wszędzie polską młodzież, chroniąc ją przed wynarodowieniem przez tworzenie polskich szkół, a zwłaszcza harcerstwa. Ofiarnie też działał w polskich organizacjach społecznych, zwłaszcza kombatanckich, w tym m.in. w Radzie Federacji Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Opiece nad Polskimi Cmentarzami Wojennymi, Związku Inwalidów Wojennych Polskich Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniu Kapłanów Polskich w Wielkiej Brytanii. W sposób szczególny zżył się ze środowiskiem „Dzieci Lwowskich”, które przez 15 lat powierzało mu funkcję prezesa Koła Żołnierzy 6 Pułku Pancernego.
Ksiądz Henryk Czorny zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia 1965 r. Jego pogrzeb odbył się w kościele Holy Rosary w Leeds, a pochowany został na katolickim cmentarzu w Killingbeck. Tuż po pogrzebie Zarząd Koła pułkowego „Dzieci Lwowskich” postanowił utworzyć Fundusz Trwałego Uczczenia Pamięci ks. Czornego (Father Czorny Memorial Fund), wybierając na jego przewodniczącego gen. Zygmunta Bohusza–Szyszkę. Paweł Porwoł
Najnowsze komentarze