Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Maluchy potrafią migać

17.07.2018 00:00 red.

Przedszkolaki z grupy Żabki miejscowego przedszkola nauczyły się… języka migowego.

GOŁKOWICE – Nauka języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale przede wszystkim wskazanie im nowego, alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi, przy jednoczesnym uwrażliwianiu na drugiego człowieka – uważa Anna Sokołowska, nauczycielka z przedszkola w Gołkowicach. We wrześniu 2015 r. wpadła na pomysł organizacji zajęć z Polskiego Języka Migowego (PJM) przy współdziałaniu z

Fundacją PL. Pomysł okazał się trafiony. – Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczyły się pokazywać podstawowe słowa takie jak: mama, tata, córka, syn, babcia, dziadek, słońce, dom, dzień dobry i do widzenia – mówi Sokołowska. Pierwsze udane spotkanie zaowocował 3-letnią współpracą z Moniką Folwarczny z Fundacji PL.

Żywe zainteresowanie się językiem migowym przez dzieci, a nawet domaganie się kolejnych porcji znaków spowodowało prezentowanie piosenek i wierszy podczas wszelakich uroczystości przedszkolnych, języka migowego nigdy nie brakowało. Dzieci zaraziły swoim entuzjazmem rodziców, dziadków przez co w domu urządzały swój własny pokaz języka migowego.

W czerwcu 2017 r. w ramach projektu „Cała Polska miga dzieciom” przedszkolaki z Gołkowic wyruszyły na wycieczkę do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Tam w auli ośrodka odbył się z ich udziałem występ w języku migowym. Z kolei 21 czerwca tego roku grupa „Żabki” obchodziła uroczystość pożegnania przedszkola. Był to dzień szczególny dla dzieci, grona pedagogicznego oraz rodziców. Przedszkolaki w podziękowaniu za współpracę z Fundacją PL i Moniką Folwarczny przestawiły program artystyczny, przygotowany specjalnie na ten dzień. Dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas zaprezentowały bajkę „Czerwony Kapturek” w języku migowym. – Program artystyczny pokazał jak wiele w edukację przedszkolaków wniosły zajęcia z języka migowego oraz jak wielką moc ma alternatywny sposób komunikowania się – podkreśla Anna Sokołowska. I dodaje, że zakończenie edukacji języka migowe w Żabkach nie oznacza wcale zakończenia współpracy przedszkola z fundacją.

(red.)

  • Numer: 29 (922)
  • Data wydania: 17.07.18
Czytaj e-gazetę