Kącik ZUS
Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Na jakich zasadach jest teraz wyliczana jest emerytura i co należy dołączyć do wniosku? W zeszłym roku nastąpiły zmiany, a ja nie do końca śledziłem informacje, bo przebywałem w Stanach Zjednoczonych. Czy mężczyzna urodzony w lutym 1953 r. może ubiegać się już o emeryturę?
Ubiegłoroczne przepisy nie zmieniły zasad ustalania emerytury, a jedynie obniżyły wiek emerytalny. Obecnie powszechnym wiekiem emerytalnym dla mężczyzn to 65 lat, a dla kobiet 60 lat. Pana data urodzenia wskazuje, że osiągnął Pan powszechny wiek emerytalny. Nadal wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, jeżeli pracował Pan przed 1999 r. od wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia. Komplet dokumentów, który należy dołączyć do wniosku uzależniony jest od tego, czy wnioskodawca ma ustalony kapitał początkowy, czy też nie. Jeśli taki kapitał już ma - nie musi składać żadnych dodatkowych dokumentów do wniosku. Jeśli natomiast tego kapitału początkowego jeszcze nie ma – wówczas należy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenie o zarobkach.
Mój tato uległ poważnemu wypadkowi. Niestety, nie ma nikogo poza mną. Mieszka w innej miejscowości. Czy mogę otrzymać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad tatą i ile dni to wypada? Przyznam, że już prawie cały urlop wykorzystałam i zasiłek jest moją ostatnią nadzieją.
Może Pani skorzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym tatą pod warunkiem, że pozostanie Pani w okresie sprawowania opieki będzie Pani pozostawała z tatą we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeżeli nie korzystała Pani z zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym to przysługuje Pani 14 dni. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym jest sprawowana opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy górniczej. W tym przypadku przejście na emeryturę po 25 latach wypada w wieku 65 lat i są wątpliwości czy ktokolwiek będzie w tym wieku w stanie pracować pod ziemią. Najpierw pracowałem w innych firmach w sumie 10 lat pracy. Następnie podjąłem pracę w kopalni pod ziemią i tu pracuję już 11 lat z czego 5 lat w przodku na ścianie, a 6 lat w transporcie na dniówkach. Czy jest możliwość przejścia na emeryturę wcześniej niż wymagane 25 lat pracy na dole. Prosiłbym o jakieś wskazówki.
Warunkiem koniecznym do przejścia na emeryturę górniczą jest między innymi posiadanie wymaganego stażu pracy górniczej, który w przypadku emerytury ze względu na wiek wynosi 25 lat, łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą, o ile okresy takiej pracy występują. W zależności od wieku emerytalnego, określona jest również minimalna liczba lat samej pracy górniczej, która w przypadku wieku 50 lat wynosi 15 lat, natomiast w przypadku wieku 55 lat odpowiednio 10 lat pracy górniczej. Jeżeli w okresie pracy górniczej występują tak zwane dniówki przodkowe, które przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym, powiększa się ogólny staż pracy górniczej. Przepisy ustawy emerytalnej nie określają granicy wiekowej, do której można wykonywać pracę górniczą, oraz do której można wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury górniczej. Jeżeli natomiast chodzi o uprawnienia do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy górniczej, to stanowisko w tej sprawie ZUS przedstawi w decyzji, po analizie wniosku o emeryturę i dołączonej do wniosku dokumentacji z przebiegu zatrudnienia.
Najnowsze komentarze