środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Odkryto najstarsze zachowane widoki Wodzisławia

08.05.2018 00:00 sub

Powstała ciekawa publikacja pod nazwą „Aleksander von Minutoli. Najstarsze widoki Wodzisławia Śląskiego”. A w niej najstarsze źródła ikonograficzne Wodzisławia Śląskiego, jakie przetrwały do dziś. Broszurę przygotowało wodzisławskie muzeum.

WODZISŁAW ŚL. W zbiorach krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Umiejętności zostały odkryte dwie niezwykle cenne ryciny przedstawiające budowle Wodzisławia Śląskiego. Pierwsze praca ukazuje pałac klasycystyczny fundacji rodu Dietrichsteinów wzniesiony w pierwszej połowie XVIII w., gdzie obecnie mieści się siedziba Muzeum oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Druga z nich przedstawia stary, nieistniejący już gotycki kościół parafialny wyburzony w 1909 r.

Odkryte rysunki wykonał tuszem na papierze Aleksander von Minutoli w 1845 r. Jak się okazuje, te dwie niepozorne kartki papieru są obecnie najstarszymi źródłami ikonograficznymi Wodzisławia Śląskiego, jakie przetrwały do dziś.

Wodzisław Śląski w czasach Minutoliego

Aleksander von Minutoli (1806 – 1887) przybył do Wodzisławia jako urzędnik pruski do spraw gospodarczych, kolekcjoner sztuki i artysta zarazem. Było to w 1845 r. Niestety, nie znamy celu jego wizyty. Jedną z przyczyn odwiedzin mogły być niepokojące informacje o trawiącej miasto i okolicę od 1844 r. zarazie ziemniaczanej. Aleksander von Minutoli jako wysokiej rangi urzędnik gospodarczy mógł mieć wyznaczoną misję rozpoznania zagrożenia i skutków zarazy. Innym powodem wizyty mogły być sprawy związane z położeniem miejscowych tkaczy.

O ile Aleksander von Minutoli znany był jako kolekcjoner sztuki, to niemal zupełnie nieznana jest jego działalność na niwie artystycznej. W zasobach krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Umiejętności zachował się zbiór jego rysunków liczący około 300 prac. Są to typowe rysunki z podróży, powstałe w latach 1832–1851.

Oko na architekturę

Jego prace zdradzają pewną w kreśleniu rękę twórcy i wprawne oko artysty. Zarówno kompozycja jak i perspektywa są doskonale wyczute. Wielką uwagę Aleksandra von Minutoliego przyciągała architektura, co uwidacznia się w ujęciu detali architektonicznych, kamieniarskich wykończeń otworów okiennych i drzwiowych.

Warto mieć

Dzięki publikacji „Aleksander von Minutoli. Najstarsze widoki Wodzisławia Śląskiego” możemy dowiedzieć się, jak wyglądały pałac Dietrichsteinów oraz nieistniejący już gotycki kościół parafialny. – Nasze stare, piękne miasto na swoją bogatą, pełną różnych momentów dziejowych przeszłość. Ciągle ją poznajemy. Ta publikacja to kolejna odsłonięta karta naszego historycznego dziedzictwa – podkreśla prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Publikację przygotowali Sławomir Kulpa i Adrian Podgórski. Autorzy mają nadzieję, że oba widoki – pałacu i kościoła, zagoszczą na stałe w zbiorowej pamięci wodzisławian.

Każdy, kto chce odkryć najstarsze widoki Wodzisławia, może nabyć broszurę w wodzisławskim Muzeum. Cena – 5 zł. opr. (mak)

  • Numer: 19 (912)
  • Data wydania: 08.05.18
Czytaj e-gazetę