Nowa szefowa wodzisławskiej porodówki zapowiada rozwój oddziału
– Swoje działania będą koncentrować na kompleksowej opiece nad kobietą ciężarną, rodzącą i w połogu – zapowiada dr Barbara Grześ-Ciszek, pełniąca obowiązki kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Wodzisławiu Śl.
WODZISŁAW Śl. Od 1 marca nową szefową wodzisławskiej porodówki jest dr Barbara Grześ-Ciszek. Podczas konferencji prasowej, która obyła się 19 marca, pani doktor przedstawiła swój plan działania i program związany z pomysłami na rozwój oddziału.
Barbara Grześ-Ciszek chce przede wszystkim rozwijać wodzisławską porodówkę. - Chciałabym się skupić na udoskonaleniu niektórych procedur i wprowadzeniu nowych rozwiązań. Swoje działania będą koncentrować na kompleksowej opiece nad kobietą ciężarną, rodzącą i w połogu - zapowiada nowa szefowa porodówki.
W czasie ciąży
W 2017 r. przy wodzisławskiej lecznicy ruszyła szkoła rodzenia wraz z punktem laktacyjnym. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, w kameralnych grupach, przez położne pracujące na oddziale ginekologiczno-położniczym i na trakcie porodowo-operacyjnym szpitala. - Zaczynaliśmy od 5 pacjentek, aktualnie jest ich około 20 wraz z osobami towarzyszącymi. Zapisy mamy już na dwa, trzy miesiące do przodu - mówi o sukcesie szkoły rodzenia Barbara Grześ-Ciszek. Dodaje, że zajęcia są nakierowane przede wszystkim na edukację kobiet ciężarnych. - Wyjaśniamy, na czym polega poród, na czym kobiety mają się wtedy skupić, opowiadamy o metodach oddychania - mówi nowa szefowa wodzisławskiej porodówki.
Podczas porodu
Do wydarzenia, jakim jest poród, przyszła mama przygotowuje się przez 9 miesięcy. Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwa ekscytację oraz niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na pierwszy plan wysuwa się pytanie, jak będzie przebiegać poród. - Kobieta rodząca w naszym szpitalu nie będzie przykuta do łóżka. Będzie miała możliwość przemieszczania się podczas porodu - mówi Barbara Grześ-Ciszek. Dodaje, że kobiety decydujące się na poród w Wodzisławiu mogą liczyć na pozycje wertykalne czy imersję wodną. - Mam nadzieję, że opieka położnicza w naszym szpitalu będzie na poziomie XXI wieku - mówi.
Pomogą wrócić do formy po porodzie
Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są okresem trudnym dla większości świeżo upieczonych mam. Brzuch niewiele mniejszy niż podczas ciąży, spuchnięte stopy i ból krocza lub rany po cesarskim cięciu - to tylko niektóre z niedogodności towarzyszące kobietom. Barbara Grześ-Ciszek w tej kwestii chce zapewnić pomoc pacjentkom. Dlatego już od 1 kwietnia wodzisławską lecznicę będzie wspomagać rehabilitantka. - Jej zadaniem będzie pomoc kobietom w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po porodzie - wyjaśnia Grześ-Ciszek.
Rozwój oddziału ginekologicznego
– Jest parę kwestii, które planuję udoskonalić na oddziale ginekologicznym. Będą to głównie nowe procedury – zapowiada nowa szefowa. Zmiany mają dotyczyć uroginekologi. W wodzisławskim szpitalu 27 marca zostanie otwarta poradnia urologiczna z pracownią urodynamiki. Drugą kwestią ma być wprowadzenie większej liczby zabiegów małoinwazyjnych oraz endoskopowych. - Chcemy się skupić m.in. na laparoskopiach - mówi Barbara Grześ-Ciszek. Marzeniem nowej szefowej wodzisławskiej porodówki jest wprowadzenie tzw. chirurgii jednego dnia - czyli pracowni diagnostyki patologicznej szyjki macicy działającej przy oddziale szpitalnym. - Jest to obszar, który zawsze mnie interesował - podkreśla pani doktor.
Na razie Barbara Grześ-Ciszek pełni obowiązki kierownika porodówki. Do pół roku dyrekcja szpitala zamierza ogłosić konkurs na to stanowisko. Przypomnijmy, że poprzedni kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Wodzisławiu Śl. Wojciech Kluszczyk złożył wypowiedzenie i odszedł z pracy. (juk)
Najnowsze komentarze