środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Mieszkańcy sami zdekomunizowali ulicę

27.02.2018 00:00 sub

Wojewoda uznał, że Wodzisław Śląski w dalszym ciągu nie zmienił nazw ulic i osiedli, które kojarzą się z poprzednim ustrojem

WODZISŁAW ŚL. Takiego rozwoju sytuacji władze Wodzisławia z pewnością się nie spodziewały. Do urzędu miasta trafiło kolejne pismo z urzędu wojewódzkiego, które ma związek z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Za propagujące komunizm uznane zostały cztery kolejne nazwy: osiedle Przyjaźni, Plac Zwycięstwa, ulica Bojowników i ulica Iwana Miczurina.

Na razie służby wojewody zapytały „kogo upamiętniają te nazwy i kto je nadał”. Ale przewidywany dalszy scenariusz mógłby być taki, że wojewoda po konsultacji z IPN sam zdekomunizowałby stare nazwy i zarządzeniami zastępczymi nadał nowe.

Władze Wodzisławia postanowiły wyprzedzić zamiary wojewody i w przypadku trzech nazw zaproponowały takie samo rozwiązanie, jak było z ulicą 26 Marca. Czyli nazwa ma pozostać, ale zmieni się jej uzasadnienie.

Przygotowano już trzy projekty uchwał. Co z nich wynika?

Przyjaźń między sąsiadami

Osiedle Przyjaźni pozostanie osiedlem Przyjaźni, ale w uzasadnieniu pojawi się wyjaśnienie, że słowo „przyjaźń” jest odzwierciedleniem pozytywnych wartości oraz stosunków panujących między mieszkańcami osiedla. W świadomości mieszkańców osiedla Przyjaźni nazwa ta nigdy nie odnosiła się do żadnej konkretnej relacji między narodami czy grupami społecznymi, ale do przyjaźni jako pojęcia i wartości ogólnej.

Urwali „Radzieckich”

Ulica Bojowników pozostanie ulicą Bojowników, ale dla upamiętnienia powstań śląskich. Argumentacja jest taka, że mieszkańcy obecnej dzielnicy Radlin II (gdzie znajduje się ulica) aktywnie i w sposób zorganizowany uczestniczyli jako bojownicy w powstaniach śląskich, walcząc o polskość Wodzisławia i Śląska.

Co ciekawe, z relacji mieszkańców wynika, że w 1976 r., kiedy ulica nosiła nazwę Bojowników Radzieckich, spotkało się to z brakiem akceptacji i oporem. Wówczas ktoś odłamał z tablicy z nazwą ulicy część ze słowem „Radzieckich”. Można więc stwierdzić, że mieszkańcy sami dokonali dekomunizacji już dawno temu. Poza tym już wcześniej słowo „Radzickich” zniknęło formalnie z nazwy ulicy, więc w świadomości mieszkańców funkcjonuje wyłącznie nazwa „Bojowników”.

Bitwa Warszawska

Plac Zwycięstwa ma upamiętniać z kolei Bitwę Warszawską stoczoną w sierpniu 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Co lub kto za Miczurina?

Na najbliższej sesji rady miasta radni będą głosować nad propozycjami nowych uzasadnień do trzech nazw. Jako otwarta na razie pozostaje kwestia zmiany nazwy ul. Iwana Miczurina, który był radzieckim hodowcą i sadownikiem. - Trwają konsultacje. Odbyło się już spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. Póki co projektu uchwały z propozycją nowej nazwy jeszcze nie ma - informuje Anna Szweda-Piguła, rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. (mak)

  • Numer: 9 (902)
  • Data wydania: 27.02.18
Czytaj e-gazetę