środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szkoła przeciwko nienawiści

13.02.2018 00:00 sub

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim zaprasza nauczycieli na konferencję pt. „Wychowanie młodego człowieka w kontekście zagrożeń skrajnymi ideologiami”.

WODZISŁAW ŚL. Jak tłumaczą organizatorzy, wydarzenie jest odpowiedzią na rosnącą popularność poglądów rasistowskich, neonazistowskich i ksenofobicznych. - To pierwsze działanie w ramach projektu „Szkoła przeciwko nienawiści” zainicjowanego przez nasz Ośrodek – informuje Marcin Kopczyńskie z PODN.

– Nie możemy być bierni wobec przejawów neonazizmu i innych zbrodniczych ideologii. Chcemy przekazać nauczycielom wiedzę o tym, jak mogą sobie z tym radzić na poziomie szkoły. Z drugiej strony zależy nam na propagowaniu tolerancji, szacunku i praworządności, jako przeciwwagi dla postaw opartych na nienawiści. Nienawiść burzy relacje społeczne, dlatego nasz projekt, choć związany z oświatą, wykracza poza edukacyjne ramy – mówi Iwona Miler, dyrektor PODN.

– Zaprosiliśmy do współpracy wyjątkowych prelegentów. Wszyscy oni zajmują się nienawiścią rasową, etniczną, narodowościową i religijną, choć robią to na różne sposoby. Zamierzamy skorzystać z ich doświadczenia, aby zaangażować nauczycieli do działania i ułatwić im pracę na rzecz realnej zmiany społecznej – dodaje Iwona Miler.

Konferencja odbędzie się 21 lutego w godzinach od 14.00 do 16.30 w siedzibie PODN. Tematy prelekcji: „Działania Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie przestępstw z nienawiści” - Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach; „Zjawisko Auschwitz denial w powojennym świecie” - Piotr Setkiewicz, Kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu; „Radykalizacja młodzieży: neonazizm, rasizm, neofaszyzm i nacjonalizm” - Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego w Warszawie. (red.)

  • Numer: 7 (900)
  • Data wydania: 13.02.18
Czytaj e-gazetę