Ekonowiny: Wójt Godowa i Greenpeace w walce o czyste powietrze
Greenpeace i samorządy apelują do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla. Pod specjalnym apelem podpisali się między innymi marszałek województwa śląskiego, prezydent Rybnika oraz wójt Godowa.
Mija rok od odkąd z powodu smogu doszło do bezprecedensowego zamknięcia szkół i przedszkoli w Rybniku. 10 i 11 stycznia 2017 roku nie było lekcji, a jedynie dyżury świetlicowe, bo wyjście z domów, szczególnie dla dzieci i osób chorych zagrażało zdrowiu i życiu. I choć problem zanieczyszczenia powietrza zauważył rząd, to nie przełożyło się to na działania.
Dlatego Greenpeace i przedstawiciele 24 samorządów piszą do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej.
Chodzi o wprowadzenie norm jakości węgla. W Polsce można legalnie sprzedawać paliwo zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe i na nic uchwała antysmogowa przyjęta w kwietniu, wprowadzona na Śląsku od września. Bez przepisów ogólnopolskich, zapowiedzianych przecież przez rząd, nie wygramy ze smogiem – mówią samorządowcy.
„Cieszy nas, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, a sam problem określa jako „śmiertelnie poważny”. W expose premier Morawiecki mówił m.in. że „czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne” oraz że „współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie”. Premier podkreślał, że co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polek i Polaków.
Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny – jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane.
Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla – których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli – oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju” czytamy w podpisanym apelu. (eco)
Najnowsze komentarze