Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Wolisz mieszkać przy ulicy Smogowej czy Ekologicznej?

12.12.2017 00:00 sub

Po jednej stronie dom przy ul. Smogowej. Z komina wydobywa się czarny dym, widać też przygotowaną kolejną porcję śmieci do spalenia. Po drugiej stronie dom przy ul. Ekologicznej z nowoczesnym piecem i panelami fotowoltaicznymi. Tak wygląda makieta, która wygrała w konkursie ekologicznym.

RYDUŁTOWY 1 grudnia w Rydułtowach odbyło się podsumowanie projektu „Gmina bez Smoga”, który został zorganizowany przez stowarzyszenie Moje Miasto. - Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Co roku z tego powodu przedwcześnie umiera około 45 tys. osób. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami dróg oddechowych. Smog powstaje za sprawą tysięcy starych i nieefektywnych pieców oraz kotłów, w których spala się złej jakości opał i niestety także śmieci. Gminy województwa śląskiego, w tym również Rydułtowy, nie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza, stąd podejmujemy różne działania, by było lepiej – tłumaczy Marek Wystyrk prezes stowarzyszenia Moje Miasto.

Konkurs ekologiczny

Podsumowanie miało formę seminarium naukowego połączonego z wręczeniem nagród w konkursie ekologicznym. W konkursie wzięło udział aż 123 uczestników, głównie dzieci i młodzież z placówek oświatowych.

I miejsce zajęła Maja Bugla, która wraz ze swoją rodziną przygotowała wielką makietę pokazująca dwa domy - antyekologiczny i proekologiczny. II miejsce zdobył Rafał Żymełka, a III miejsce Nataniel Kubasa.

Wyróżnienia otrzymali: Paweł Mordeja, Tymoteusz Furgoł, Marta Matys, Kacper Rachniowski, Agata Jordan, Wiktoria Manderla, Alicja Koczy, Kamila Mańka, Paweł Nowrot i Julia Podżorska.

– Cieszymy się, że zwiększyła się liczba uczestników konkursu, a także jego zasięg, bo angażowały się osoby nie tylko z Rydułtów. Uczestnicy przygotowali m.in. prace plastyczne, opowiadania, wiersze czy prezentacje. Widać, że wśród młodych ludzi rośnie świadomość, że ze smogiem trzeba walczyć. A to jest cel naszego projektu - podkreśla Marek Wystyrk.

Kupili czujnik

Wcześniej w ramach projektu stowarzyszenie podjęło szereg działań, w tym m.in. lekcje edukacyjno-informacyjne w wybranych placówkach oświatowych Rydułtów, Godowa, Raciborza oraz Radlina. Co ważne udało się zakupić profesjonalny czujnik pomiaru stężenia pyłów PM10 i PM2,5. - Na razie czujnik pełnił rolę edukacyjną, ale już niebawem będziemy mogli robić pomiary w jakimkolwiek miejscu – dodaje Marek Wystyrk.

Akcję antysmogową pod nazwą „Gmina bez Smoga” wsparli m.in. pracownicy naukowi Politechnika Śląska oraz Fundacja 360! z Rybnika, będąca aktywnym członkiem Polskiego Alarmu Smogowego. Prelegentami w czasie sympozjum byli: Marek Rojczyk, Michał Pośpiech, Janusz Piechoczek oraz Emil Nagalewski. (mak)

  • Numer: 50 (891)
  • Data wydania: 12.12.17
Czytaj e-gazetę