Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Przygotowały idealne dania z kaszy

28.11.2017 00:00 sub

Wodzisławski Ekonomik zdominował „IX Beskidzki konkurs młodych kucharzy” w Cieszynie

WODZISŁAW ŚL. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie odbyła się kolejna edycja konkursu dla młodych kucharzy. Do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym, wśród nich znalazły się też reprezentantki Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Zadaniem uczestników konkursu było sporządzenie czterech porcji dania głównego z kasz z polskich upraw. W Cieszynie przy kuchennych stołach i piecach rywalizowało czternaścioro uczniów ze szkół południowej Polski i szkoły z Czeskiego Cieszyna. Każdy z młodych kucharzy miał dziewięćdziesiąt minut na przygotowanie dania. Gotowe potrawy były oceniane przez komisję techniczną i degustacyjną. Sędziami było grono profesjonalnych kucharzy, członków Beskidzkiego Klubu Kulinarnego, z jego prezesem Jackiem Dutką na czele.

Na ocenę pracy młodych kucharzy składało się przede wszystkim: przygotowanie stanowiska i higiena pracy, wykorzystanie kaszy, prawidłowość wykonania potraw oraz limit czasu. Jury degustacyjne oceniało: smak, dobór składników oraz wygląd i aranżację potrawy.

W konkursie startowały dwie uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Karolina Bogocz przygotowała: pierś z kaczki, kaszotto z kaszy pęczak i boczniaków, pieczonego karmelizowanego buraka, gąbkę kalafiorową, boczniaki na maśle, puree z marchewki, sos winny, chips z jarmużu. Z kolei Klaudia Kiełkowska zaprezentowała: pierś z perliczki, polentę, kaszę gryczaną paloną na sypko, chałwę z kaszy gryczanej niepalonej, puree z dyni, sos z zielonego pieprzu, chips z sera emilgrana, piankę tymiankową.

Swoją potrawą Klaudia znacznie wyprzedziła pozostałych rywali. Warto podkreślić, że to już drugie zwycięstwo tej uczennicy w tym konkursie. W 2015 r. również wywalczyła I miejsce, a 2016 r. otrzymała specjalne wyróżnienie członków Beskidzkiego Klubu Kulinarnego. Ponadto wiosną tego roku uzyskała tytuł „Kulinarnego Talentu 2017 r.” w autorskim konkursie mistrza kulinarnego Roberta Sowy. Z kolei dla Karoliny był to pierwszy konkurs gastronomiczny rangi wojewódzkiej. Przed Klaudią w tym roku szkolnym bardzo intensywny i ważny czas: egzaminy zawodowe, potem matura w maju. Karolina ma gastronomiczne i szkolne priorytety. Uczestniczki z wodzisławskiego „Ekonomika” przygotowywała nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Judyta Lamża.

– Z tego miejsca serdeczne dziękuję mojej wychowawczyni Judycie Lamży za poświęcony czas i dobre słowo skierowane dla mnie, oraz moim rodzicom i najbliższym, którzy zawsze we mnie wierzą i podtrzymują na duchu. Jestem bardzo wdzięczna restauracji InoWino z Rybnika za wypożyczenie talerzy które pomogły w tak pięknej aranżacji na talerzu. Dziękuje również mojemu koledze po fachu Maćkowi Mrozkowi, który zawsze służy mi zawsze dobrą radą, pomocą i zawsze znajdzie dla mnie swój cenny czas - mówi Klaudia Kiełkowska. (red.)

  • Numer: 48 (889)
  • Data wydania: 28.11.17
Czytaj e-gazetę