Rusza budowa kanalizacji w powiecie
Część mieszkańców powiatu doczeka się podłączenia do nowej sieci kanalizacyjnej. Prace mają ruszyć pod koniec roku i potrwają do września.
POWIAT Projekt „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Wodzisław Śląski” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Budowa sieci kanalizacyjnej obejmie Wodzisław Śl., Radlin, Rydułtowy, Marklowice oraz Gorzyce. W związku z inwestycją organizowane są spotkania informacyjne z mieszkańcami. W ostatnim czasie odbyły się już one w Rydułtowach, Marklowicach oraz Radlinie. Udział w spotkaniach wziął prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Wodzisławiu Śl. Wiesław Blutko, wykonawcy zadania oraz zainteresowani mieszkańcy. Szef PWiK szeroko omówiał szczegóły realizacji inwestycji.
Dla kogo nowa sieć?
W Marklowicach dzięki realizacji pierwszego etapu nowa sieć kanalizacji będzie miała długość 1,8 km. W efekcie 187 marklowiczan z 55 budynków podłączy się do nowej sieci. A będą to mieszkańcy ulic: Jabłoniowej od nr 1 do 9, Okrężnej od nr 1 do 15 z wyłączeniem numerów 14 i 14a, Strażackiej numery parzyste 4,6,12,14,16 oraz nieparzyste od 9 do 17 z wyłączeniem nr 11a, Wiśniowej numery parzyste od 2 do 8a, Wyzwolenia numery parzyste od 102 do 134. Natomiast w Radlinie długość nowej sieci wyniesie 2,7 km. 159 mieszkańców z 40 budynków podłączy się do nowej sieci. A będą to radlinianie z ul. Głożyńskiej numery parzyste od 206 do 214 oraz nr nieparzyste od 283 do 305b oraz ul. Rymera numery parzyste od 260 do 288.
Będą utrudnienia
Roboty mają rozpocząć się na przełomie listopada i grudnia, ale w dużej mierze będzie to uzależnione od warunków pogodowych. Jednak prace zostaną ukończone we wrześniu 2018 r. Jak wyjaśniał Wiesław Blutko, budowa sieci zawsze oznacza pewne uciążliwości. - Mieszkańcy muszą pogodzić się z faktem, że budowa sieci wiąże się wykopami, zamknięciem czasowym ulic i po prostu niedogodnościami. Ale korzyści ze skanalizowania domu jest więcej niż uciążliwości podczas jej budowy. Będziemy się oczywiście starać, żeby roboty szły sprawnie i dobrze - wyjaśniał. Po wybudowaniu nowej sieci zostanie ona sprawdzona przez PWiK. Następnie mieszkańcy listownie zostaną powiadomieni o możliwości przyłączenia się do sieci.
Przyłącze
Zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej. - Podłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej nie tylko poprawi komfort życia mieszkańców, ale i będzie miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne - przekonywał podczas spotkania w Marklowicach Blutko.
Najpierw należy zgłosić w PWiK zamiar rozpoczęcia budowy przyłącza kanalizacyjnego z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i umówić się na odbiór techniczny. Marek Szuścik oraz Tomasz Tomaszewski z działu eksploatacji sieci kanalizacyjnej PWiK są do dyspozycji mieszkańców. Można się z nimi skontaktować pod nr telefonów 500012874 i 785750002. Przyłącze kanalizacyjne można wykonać samodzielnie lub zatrudnić dowolną firmę świadczącą takie usługi. Blutko poleca użycie rur o średnicy 160 mm. - Przy wykorzystaniu rur o średnicy 110 mm istnieje ryzyko, że w przypadku udrożnienia sieci mogą one zostać rozerwane - wyjaśniał Wiesław Blutko. Przestrzegał również przez odprowadzaniem wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej, ponieważ jest to zabronione. Po wykonaniu przyłącza wykop należy pozostawić otwarty aż do momentu wykonania wcinki i odbioru technicznego. Podczas odbioru technicznego ścieków zostanie podpisana umowa z PWiK na odbiór ścieków. - Sprawę kończy inwentaryzacja geodezyjna, którą może wykonać dowolna firma geodezyjna lub firma zlecona przez PWiK - podsumował Wiesław Blutko. (juk)
Najnowsze komentarze