Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nowe serce miasta

24.10.2017 00:00 sub

Marszałek województwa Wojciech Saługa i prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca podpisali umowę dotacyjną, dzięki której zostanie zrealizowany projekt „Pociąg do dwóch kółek”, czyli budowa centrum przesiadkowego wraz z rewitalizacją dworca kolejowego.

Marszałek województwa przyjechał do Wodzisławia w piątek 20 października. Spotkał się z prezydentem Mieczysławem Kiecą i przewodniczącym rady miasta Janem Grabowieckim. Spotkanie odbyło się w odnowionej czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu. Celem było podpisanie umowy dotacyjnej, dzięki której zostanie zrealizowany projekt „Pociąg do dwóch kółek”, czyli budowa centrum przesiadkowego wraz z rewitalizacją dworca kolejowego.

Budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego połączy transport kolejowy, autobusowy, samochodowy i rowerowy. Nastąpi przebudowa, rozbudowa i remont budynku dworca kolejowego przy ul. Rybnickiej. Teren wokół dworca zostanie zagospodarowany. Pojawią się dwa nowe parkingi (na 40 i 53 miejsca). Zostaną wybudowane nowe trasy rowerowe. - Dziś śmiało mogę powiedzieć, że ten projekt to nowe serce Nowego Miasta. Nowa przestrzeń życia Wodzisławia Śląskiego, z której na pewno wszyscy będziemy dumni - zapewniał prezydent.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa podkreślał, że projekt jest złożony i trudny, ale niezwykle potrzebny. - W dobie promocji transportu publicznego i w dobie walki ze smogiem tego typu inwestycje są kluczowe. To wyzwanie XXI w. - podkreślał marszałek. Chwalił władze miasta za pomysł: - Wodzisław Śląski wiedzie prym w myśleniu o zintegrowanym transporcie - stwierdził.

Tego samego dnia w budynku głównym Urzędu Miasta w Wodzisławiu zastępca prezydenta miasta Dariusz Szymczak podpisał umowy z wykonawcami inwestycji. (mak)

Budowa centrum przesiadkowego i kompleksowa modernizacja dworca kolejowego mają w zamierzeniu rozwiązać problemy związane z komunikacją i usprawnić życie mieszkańców.

Głównym założeniem twórców centrum przesiadkowego było to, by obsługiwało ono połączenia: autobus – pociąg – samochód (lub rower). Wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych – z nową poczekalnią, przechowalnią bagażu, miejscem do ładowania telefonów, miejscem na salon prasowy i małą gastronomię. Do dyspozycji pasażerów będą kasy biletowe lub biletomaty.

Powstaną dwa nowe parkingi (na 40 i 53 miejsca). W bliskim sąsiedztwie peronów zostaną zagwarantowane miejsca dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji mieszkańców oddana też będzie strefa Kiss&Ride. Będzie tam można zaparkować na chwilę, żeby pożegnać osobę, którą przywozimy na dworzec. Inwestycja zakłada też miejsca dla taksówek i busików. Powstaną również nowe trasy rowerowe oraz przechowalnia dla rowerów.

Integralną częścią całego systemu będzie budowa ścieżek rowerowych. Z centrum przesiadkowego wyprowadzone zostaną nowe trasy rowerowe, w tym do rynku oraz na ul. Pośpiecha, która będzie stanowić łącznik z Rodzinnym Parkiem Rozrywki. W budynku dworca zostanie również uruchomione Centrum Aktywności Społecznej. Koszt całkowity inwestycji ma wynieść 12 427 435 zł. Cała inwestycja została podzielona na trzy zadania.

  • Numer: 43 (884)
  • Data wydania: 24.10.17
Czytaj e-gazetę