Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Doradcy emerytalni oblegani

08.08.2017 00:00 sub

Od 3 lipca we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 595 doradców emerytalnych udziela informacji, które mogą być pomocne w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę. Niemal przez cały lipiec do doradców emerytalnych w całym kraju zgłosiło się po poradę ponad 210 tysięcy osób.

REGION Jeśli chodzi o województwo śląskie, to największa ilość klientów zawitała do Oddziału ZUS w Rybniku, było to aż 5326 osób. W całym województwie z porady doradcy emerytalnego skorzystało w ciągu 4 pierwszych tygodni od momentu ich powołania ponad 28 tysięcy osób.

Warto przypomnieć, że specjalna usługa doradcy emerytalnego skierowana jest w szczególności do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wielu emerytalnego. Tylko w ostatnim kwartale 2017 r., z tego tytułu będzie mogło dodatkowo skorzystać ok. 331 tys. osób, z czego prawie 50 tys. z województwa śląskiego.

Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, symulowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego. Będzie mógł także przeprowadzić prognozę, jak ta emerytura może się kształtować, gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową.

- Jest nam niezmiernie miło, że przeważająca większość klientów ZUS chwali tę usługę. Potwierdzają to prawie wszyscy, którzy w okresie ostatniego miesiąca skorzystali z zasięgnięcia opinii u doradcy emerytalnego ZUS – podkreśla Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego. Żeby skorzystać w ZUS z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie na sali obsługi klientów wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Przypomnijmy, w październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w systemie informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.oprac. (art)

  • Numer: 32 (873)
  • Data wydania: 08.08.17
Czytaj e-gazetę