Kolibę czeka przeprowadzka
Siedziba świetlicy środowiskowej „Koliba” mieści się przy ul. Solskiego. Niedługo placówka zmieni jednak swój adres. Trafi na ul. Pocztową.
RADLIN O planowanych przenosinach zdecydowało kilka aspektów. – Z jednej strony niewystarczające warunki lokalowe obecnej lokalizacji świetlicy, która po przeprowadzce będzie mogła poszerzyć swój zakres działań. Z drugiej strony zaś wciąż rosnące potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej – wyjaśnia powody przeniesienia świetlicy Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu.
Zanim dojdzie do przenosin, budynek przy Pocztowej musi zostać wyremontowany. – Zostanie poddany gruntownej modernizacji polegającej na wyburzeniach, częściowej wymianie stropów, osuszeniu i zabezpieczeniu fundamentów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, nowego pokrycia dachu, termomodernizacji z zachowaniem elewacji zewnętrznych – mówi Marek Gajda. Magistrat złożył wniosek o dofinansowanie przebudowy przyszłej siedziby świetlicy do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Do tej pory został on pozytywnie oceniony pod względem formalnym. Teraz czeka na ocenę merytoryczną, a po niej będzie decyzja o dofinansowaniu. Jeśli miasto otrzyma środki, to wówczas przenosiny Koliby planuje się w okolicach czerwca przyszłego roku.
Trzy kondygnacje, wiele możliwości
Powierzchnia całego budynku wraz z poddaszem przy ul. Pocztowej zostanie wykorzystana na rzecz świetlicy. Dla porównania obecne warunki lokalowe Koliby to 175,44 m2 w 7 pomieszczeniach. Po przeprowadzce będą to 275 m2 na trzech kondygnacjach. I dodatkowo 78 m2 powierzchni gospodarczej i magazynowej w piwnicach. Na parterze znajdą się sala konferencyjno-wykładowa i jadalnia z aneksem kuchennym, szatnia i toalety. Na pierwszym piętrze planowane jest m.in. usytuowanie sal przeznaczonych na zajęcia z podopiecznymi, czyli sala komputerowa, sala do zajęć indywidualnych oraz pracownia artystyczna. Na poddaszu zaplanowano m.in. salę do spędzania wolnego czasu i salę do zajęć ruchowych. Na obu piętrach będą toalety. Wszystkie kondygnacje będą również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki platformie windowej. A przy samym budynku pojawi się stojak na rowery i miejsca parkingowe. – Teren przy samym „familoku” ma zostać przeznaczony zgodnie z tradycją „osiedla–ogrodu” na ogródek, którym opiekować się będą podopieczni świetlicy – mówi Gajda.
W świetlicy będzie się dużo działo
W związku z planowaną przeprowadzką i powiększeniem swojej przestrzeni, świetlica planuje znacząco poszerzyć zakres swoich działań. – W planach jest powstanie Klubu Młodzieżowego działającego przy świetlicy, w którym rozwijane będą przede wszystkim zainteresowania krajoznawcze oraz turystyczne dzieci i młodzieży – mówi rzecznik prasowy radlińskiego magistratu. Dodaje, że świetlica chce również uruchomić klub fotografa dla dzieci i młodzieży. Ponadto ma zamiar prowadzić projekt, który ma zachęcać dzieci do odejścia sprzed komputera na rzecz aktywnego spędzania czasu. Planowane są także zajęcia z ceramiki oraz cykliczne spotkania z logopedą.
(juk)
Najnowsze komentarze