Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

24.04.2017 00:00 red.

Aldona Węgrzynowicz – rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Mam 59 lat. Pracuję jako sprzedawca. W mediach pojawia się ostatnio dużo apeli ZUS, by składać do ZUS z wnioski o obliczanie kapitału początkowego. Czy i ja powinnam złoży taki wniosek, jeśli pracuję zawodowo od 1991 roku?

Jeśli do tej pory nie ma Pani obliczonego kapitału początkowego, rzeczywiście powinna Pani złożyć stosowny wniosek do ZUS. Zakład obliczy Pani kapitał początkowy jeśli:

Urodziła się Pani po 31 grudnia 1948 r., przed 1999 r. opłacała Pani składki na ubezpieczenie społeczne lub była Pani zatrudniona

Pracownicy ZUS obliczą także kapitał początkowy jeśli urodziła się Pani przed 1949 r. i spełnia Pani łącznie następujące warunki: złożyła Pani po raz pierwszy wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 r. i wystąpiła o obliczenie emerytury według nowych, zreformowanych zasad, ma Pani okresy składkowe i nieskładkowe – co najmniej 20 lat, jeśli jest Pani kobietą, lub co najmniej 25 lat, jeśli sprawa dot. mężczyzny (przy wyliczaniu możemy wziąć pod uwagę okresy nieskładkowe tylko w takim wymiarze, który nie będzie przekraczać 1/3 okresów składkowych), po tym, jak osiągnęła Pani powszechny wiek emerytalny, dalej była Pani objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Okresów urlopów udzielonych z tytułu opieki nad dziećmi oraz okresów niewykonywania pracy z powodu opieki nad dziećmi nie ograniczamy do 1/3 okresów składkowych. Zasada ta dotyczy tylko kapitału początkowego. Jeżeli okresy te przypadały przed dniem nabycia prawa do renty lub emerytury, możemy uwzględnić je przy obliczaniu kapitału początkowego w wymiarze do 3 lat na każde dziecko w wieku do 4 lat. Okres ten uwzględniamy w większym wymiarze, jeśli sprawowałeś opiekę nad bliźniakami lub większą liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie – wtedy okres może wynosić do 4 lat. Łącznie jednak możemy uwzględnić tylko 6 lat – bez względu na liczbę dzieci.

Jeśli sprawowała Pani opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi), na które przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny, dodatkowo zwiększamy okres nieskładkowy – do 3 lat na każde dziecko.

Jeżeli studiowała Pani przed 1 stycznia 1999 r. i ukończyła studnia wyższe, uwzględnimy je w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich okresów składkowych (przebytych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę).

Wyliczymy kapitał początkowy na 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy złoży Pani wniosek o jego ustalenie. Wniosek powinno się złożyć najpóźniej z wnioskiem o emeryturę.

  • Numer: 17 (858)
  • Data wydania: 24.04.17
Czytaj e-gazetę