Kącik ZUS
Aldona Węgrzynowicz – rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Nie podlegam ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Czy to prawda, że mogę sobie sama opłacać składki na te ubezpieczenia?
Tak, to prawda. Może sobie Pani dobrowolnie opłacać składki na te ubezpieczenia.
Dobrowolnymi ubezpieczeniami jest Pani objęta od dnia, w którym wskaże Pani we wniosku o objęcie nimi. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym złoży Pani do ZUS ten wniosek. Ubezpieczenia dobrowolne ustają: 1) od dnia, który wskaże Pani we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony, 2) od dnia, w którym ustanie tytuł do podlegania tym ubezpieczeniom, np. kiedy zawarta zostanie umowę o pracę i na tej podstawie będzie Pani miała obowiązkowe ubezpieczenia, 3) od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który zapłaci Pani składki po terminie lub niepełne (może Pani wtedy złożyć do nas wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie tych składek po terminie – zgadzamy się w uzasadnionych przypadkach).
Przepracowałam jako kucharka 27 lat. Ostatnio bardzo pogorszył mi się stan zdrowia. Dowiedziałam się, że przysługuje mi w tej sytuacji świadczenie rehabilitacyjne. Czy to prawda?
Tak, to prawda. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje Pani, jeśli jest Pani objęta ubezpieczeniem chorobowym z tego tytułu, że m.in. jest Pani pracownikiem. Aby uzyskać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, musi Pani spełnić te warunki: wyczerpała Pani okres pobierania zasiłku chorobowego oraz Jest Pani nadal niezdolna do pracy oraz dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jeśli: wykorzystała Pani okres pobierania zasiłku chorobowego i stara się Pani o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzecznik ustalił, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Świadczenie otrzyma Pani na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach. Lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli nie zgadza się Pani z treścią orzeczenia, może Pani wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia, kiedy je Pani otrzyma.
Najnowsze komentarze