Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Holendrzy szukają w Mszanie krewnych. Może potrafisz im pomóc?

07.03.2017 00:00 red.

1 marca gminę odwiedziła holenderska rodzina, która poszukuje informacji o swoich przodkach, pochodzących z Mszany.

Pani Monique z mężem oraz synami Lucasem i Eduardem mieszkają w Holandii niedaleko miasta Rotterdam. – Przyjechali do Mszany, żeby znaleźć krewnych swojej prababci, pochodzącej z naszej gminy – tłumaczą urzędnicy z Mszany.

Owa prababcia to Franciszka Macura. Urodziła się w Mszanie w 1878 r., a zmarła w 1953 w niemieckim Bottrop, mieście leżącym w Zagłębiu Ruhry, które na początku XX w. i latach późniejszych było celem emigracji zarobkowej wielu mieszkańców Śląska. – Chcielibyśmy dowiedzieć się o niej czegoś więcej, na przykład kiedy, dlaczego i z kim wyjechała do Bottrop. Ciekawi nas jej rodzeństwo – wyjaśniali przybysze z Holandii.

Pracownikom mszańskiego Urzędu Stanu Cywilnego udało się ustalić, że Franciszka Macura miała przynajmniej pięć sióstr: Annę, Ludwinę, Paulinę i Wiktorię. Jedna z sióstr Anna zmarła w Radlinie, tam zachował się jej akt zgonu. Prawdopodobnie w tym samym czasie co Franciszka wyjechała ona do Bottrop, bo jest adnotacja, że w tym mieście brała ślub.

Być może w Mszanie mieszkają  jeszcze jacyś krewni pani Franciszki lub osoby mające informacje o jej rodzinie. Jeśli tak, mszański Urząd Gminy prosi te osoby o kontakt. Pani Monigue wraz z rodziną przebywała w Mszanie do piątku.

(art)


Siostra Franciszki Macury, Anna również wyemigrowała do Bottrop, a zmarła w Radlinie. Warto w tym miejscu zauważyć, że w Radlinie też znajdował się... Bottrop. Tak nazywano północną część osiedla Emma (obecnie Marcel), od dzisiejszego centrum rekreacyjnego „Szluchta” , aż do budynku „Inco”. Na znacznej części radlińskiego Bottropu dziś znajduje się osiedle przy ul. Wieczorka. Skąd wzięła się nazwa?  W tym miejscu swego czasu zamieszkała spora grupa osób pochodzących... właśnie z niemieckiego Bottrop. Zwłaszcza okres powstań śląskich był momentem, w którym zarówno strona polska, jak i niemiecka, walcząc o swoją sprawę, mobilizowała swych krajan, do osiedlania się na terenie Śląska i głosowania za przynależnością państwową tych terenów.

  • Numer: 10 (851)
  • Data wydania: 07.03.17
Czytaj e-gazetę