Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nazwy ulic Wieczorka i Findera do zmiany

14.02.2017 00:00 red.

W Radlinie powołano specjalną komisję, która zajmie się wdrażaniem w życie ustawy dekomunizacyjnej

RADLIN Komisję ds. przygotowania procedury zmian nazw ulic powołano podczas styczniowej sesji. W skład komisji weszli radlińscy radni: Joanna Fejkiel, Agata Strójwąs, Adam Cyran, Aleksander Żmijewski, Ludwik Blanik oraz Andrzej Gaca. Jej przewodniczącym został Andrzej Gaca. Wiceprzewodniczącym został Aleksander Żmijewski.

Czym zajmie się komisja?

Do zadań komisji będzie należeć przede wszystkim określenie ulic, których nazwy powinny zostać zmienione. Radni ustalą zasady udziału mieszkańców i organizacji przy zgłaszaniu propozycji nowych nazw ulic oraz przy ich wyborze. Zostanie również wyznaczony kalendarz realizacji poszczególnych działań. Podczas rozpatrywania zadań komisja weźmie pod szczególną uwagę opinię Instytut Pamięci Narodowej o nazwach ulic w Radlinie oraz propozycje zgłaszane przez organizacje i mieszkańców. Sprawozdanie komisji ze swojej działalności zostanie przedstawione radlińskiej radzie do 28 marca.

Skąd się to wzięło?

Przypomnijmy, że 2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, czyli tzw. ustawa dekomunizacyjna. Zgodnie z zapisami ustawy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (w tym dróg, ulic, mostów i placów) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm, lub inny ustrój totalitarny. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Samorządy mają rok na wprowadzenie zmian nazw. W tych działaniach samorządom ma pomagać IPN. Instytucja wydaje opinie czy nazwa danej ulicy propaguje komunizm, czy nie.

Według IPN-u w ramach ustawy dekomunizacyjnej Radlin powinien zmienić nazwy dwóch ulic: Pawła Findera (działacz komunistyczny w okresie międzywojennym, symbolizuje komunizm, honorowany w okresie PRL w całej Polsce) i Józefa Wieczorka (działacz komunistyczny okresu międzywojennego, symbol komunizmu, honorowany głównie na Śląsku i w Zagłębiu).

A jak będzie po zmianach?

Zmiana nazwy ulic nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Czyli nie będzie konieczności wymiany np. prawa jazdy. W efekcie w radlińskich dokumentach będą funkcjonować dwie nazwy – jedni będą mieli dokument ze starą, inni z nową nazwą. Jest jednak pewne „ale”. Chodzi o sytuację osób prowadzących firmy przy zmienionych ulicach. Jeśli nie zmienią danych związanych z ulicą (chociaż zgodnie z ustawą w dokumentach nie muszą), to na przykład klient czy kurier dowożący towar będzie miał problem z trafieniem pod adres, bo wpisując do nawigacji starą nazwę, może się ona nie wyświetlić.

(juk)

  • Numer: 7 (848)
  • Data wydania: 14.02.17
Czytaj e-gazetę