Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

24.01.2017 00:00 red.

Odpowiada: Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

Mam 43 lata i 20–letni staż pracy pod ziemią (na który składa się 11 lat na stanowisku robotniczym pod ziemią, w tym 1500 dniówek przodkowych 1.8 i 9 lat jako maszynista wyciągowy). Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę przejść za rok na urlop górniczy, a następnie za 4 lata na emeryturę, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko ? Czy do tego będę musiał dołączyć wykaz zjazdów? Czy pracodawca ma obowiązek prowadzenia i przedłożenia mi takiego wykazu ?

Na emeryturę górniczą bez względu na wiek mogą przejść pracownicy wykonujący pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat. \Przy czym do okresów pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy zalicza się również okresy:

1) niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne,

2) czasowego oddelegowania członków drużyn ratowniczych kopalń do zawodowego pogotowia ratowniczego w :

a) Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu,

b) KGHM Polska Miedź S.A. Oddziale Jednostka Ratownictwa Górniczo – Hutniczego w Lubinie,

c) okręgowych stacjach ratownictwa górniczego – bezpośrednio poprzedzonych pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Praca maszynisty wyciągowego co do zasady jest pracą wykonywaną częściowo pod ziemią, a częściowo na powierzchni. Jeżeli jednak pracownik udokumentuje miesięcznym wykazem dniówek przepracowanych pod ziemią, że pracę na tym stanowisku wykonywał pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, to miesiące w których przepracował pod ziemią wszystkie dniówki robocze, będą uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek.

Bieżącą ewidencję okresów pracy pod ziemią pracowników zatrudnionych na stanowiskach, pracodawca prowadzi w formie zapisów w załączniku do karty ewidencyjnej. Na jej podstawie pracodawca wpisuje liczbę dniówek przepracowanych pod ziemią w zaświadczeniu pracy wystawionym na potrzeby ZUS. Zasady ewidencjonowania określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31.03.2008 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej (Dz. U. Nr 72, poz. 423).

Z zapytaniem w sprawie ewidencji Pana okresów pracy pod ziemią na danym stanowisku, może Pan zwrócić się do pracodawcy. Jednocześnie dla sprawdzenia przyszłych uprawnień do emerytury górniczej bez względu na wiek, proponuję wystąpić do właściwej jednostki ZUS z wnioskiem o emeryturę górniczą i do wniosku dołączyć miesięczny wykaz dniówek przepracowanych pod ziemią, za czas pracy na stanowisku maszynisty wyciągowego.

  • Numer: 4 (845)
  • Data wydania: 24.01.17
Czytaj e-gazetę