środa, 29 maja 2024

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Kącik ZUS

04.10.2016 00:00 red.

Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

Czy wysokość kapitału początkowego ma wpływ na emeryturę górniczą?

Wysokość emerytury górniczej jest ustalana na tak zwanych starych zasadach i zależy od kilku elementów: obowiązującej kwoty bazowej, ilości okresów składkowych i nieskładkowych, zastosowanych przeliczników do okresów pracy górniczej i dochodów z określonego okresu ubezpieczenia (podstawy wymiaru emerytury). Kapitał początkowy nie uczestniczy w wyliczeniu emerytury górniczej. Z chwilą jednak ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, ubezpieczony urodzony po 31.12.1948 r. może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury na nowych zasadach, której wysokość będzie obliczona na podstawie zwaloryzowanej wartości kapitału początkowego i zwaloryzowanej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu 31.12.1998 r. Po ustaleniu tej emerytury, ZUS podejmie wypłatę świadczenia korzystniejszego.


Mój mąż, który był górnikiem, w 1987 roku zginął w wypadku samochodowym i od tego czasu pobieram rentę rodzinną. Kiedy będę mogła przeliczyć rentę rodzinną na emeryturę?

Renta rodzinna jest świadczeniem zabezpieczającym członków rodziny, na skutek zdarzenia losowego jakim jest śmierć żywiciela. Zasady ustalania prawa do renty rodzinnej określa ustawa emerytalna, zgodnie z którą renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna stanowi określony procent świadczenia, które przysługiwało/ przysługiwałoby zmarłemu. Emerytura jest natomiast świadczeniem przysługującym z tytułu własnego ubezpieczenia. Generalnie prawo do emerytury uzależnione jest od ukończenia wieku emerytalnego określonego w ustawie emerytalnej i przebytych okresów ubezpieczenia (składkowych i nieskładkowych). Innymi słowy, jeśli jest Pani zainteresowana swoją emeryturą, a posiada Pani okresy ubezpieczeniowe (czyli np. była Pani zatrudniona), to z chwilą ukończenia przez Panią powszechnego wieku może Pani złożyć wniosek o emeryturę, wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi Pani zatrudnienie. ZUS przeanalizuje dokumentację i wyda stosowną decyzję.


  • Numer: 40 (829)
  • Data wydania: 04.10.16
Czytaj e-gazetę