OSP Bełsznica
Konkurs na najlepszą jednostkę OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.
W 1911 roku założono w Bełsznicy Ochotniczą Straż Pożarną, która zaczęła działać na terenie Bełsznicy i Odry. Jej siedzibą została mała remiza, którą już w 1888 roku zbudowali obywatele. Założycielem i pierwszym naczelnikiem był Karol Siedlaczek.
Podczas pierwszej wojny światowej prawie wszyscy członkowie zostali powołani do służby wojskowej. Dopiero po zakończeniu działań, w 1923 roku wznowiono działalność straży. W 1928 roku wspomogli likwidowanie pożaru we dworze Bluszczów, za co zostali nagrodzeni przez hrabiego Larysza z Karwiny. Straż funkcjonowała również w okresie II wojny, jednak aktywność była znacznie ograniczona. Po wyzwoleniu trzeba było odbudować remizę i zaopatrzyć się w nowy sprzęt.
Modernizacja na jubileusz
W 1966 roku nowy zarząd OSP wyszedł z inicjatywą budowy nowej remizy strażackiej. Wybudowano ją wspólnymi siłami mieszkańców całej wsi na działce podarowanej przez jednego z nich – Rudolfa Juzka. Oddano ją do użytku w 1971 roku, czyli w 60–tą rocznicę powstania OSP. W tym samym roku zakupiono nowy wóz bojowy. Na kolejny trzeba było czekać blisko 30 lat. Samochód pożarniczy marki star został poświęcony 30 maja 1998 roku.
W latach 1999–2000 obyła się modernizacja budynku OSP. Dziesięć lat później prezes jednostki, Andrzej Klon wyszedł z inicjatywą zakupienia nowego sztandaru z okazji 100–lecia jednostki. Pomysł wsparli finansowo mieszkańcy wsi, w związku z czym w 2011 roku, podczas obchodów jubileuszu poświęcono nowy sztandar OSP Bełsznica.
Działają w OSP Bełsznica
Jednostka OSP Bełsznica liczy obecnie 16 członków czynnych, 2 honorowych i aż 122 wspierających. Strażacy biorą udział nie tylko w akcjach ratowniczych na terenie gminy. Jako największe akcje, wspomagane przez bełsznickich ochotników należy wyróżnić dwie – likwidację pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej (1992 r.) i działania podczas wielkiej powodzi w 1997 roku. Większość członków czynnych OSP Bełsznica to strażacy–ratownicy. Jednostka może się również pochwalić strażakami przeszkolonymi w dziedzinie konserwacji sprzętu ratowniczego, ratownictwa technicznego i zabezpieczania lądowania jednostek Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Agata Skaba
Zarząd OSP Bełsznica
- Prezes: Andrzej Klon
- Wiceprezes-Naczelnik: Grzegorz Polak
- Wiceprezes: Stanisław Kołoczek
- Zastępca Naczelnika: Stanisław Juzek
- Sekretarz: Leszek Koczwara
- Skarbnik: Lucjan Psota
- Kronikarz: Michalina Andreczko
- Członek: Łukasz Spirydowicz
Sprzęt OSP Bełsznica
W 2014 roku jednostka została wyposażona w nowy wóz bojowy, który zastąpił dawnego stara. Z pomocą przedsiębiorców Stanisława Kołoczka i Krzysztofa Waszka oraz z dofinansowaniem Urzędu Gminy Gorzyce zakupiono używany samochód pożarniczy GBA 300/16 marki steyr daimler. Pomimo lat (rocznik 1977) samochód jest w dobrym stanie i działa bez zarzutu.
OSP Bełsznica jako mała jednostka, która nie należy do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego, nie dysponuje dużą ilością sprzętu. Gdyby nie pomoc sponsorów i wsparcie Urzędu Gminy bełsznicka straż byłaby jedną z ostatnich oczekujących na lepszy wóz bojowy.
Najnowsze komentarze