Ekonowiny: Nasza rzeka w finale
1 września rozpoczyna się głosowanie na Rzekę Roku 2016. 11 kandydatek będzie rywalizować w internetowym plebiscycie. Która z nich zwycięży w tegorocznym konkursie Klubu Gaja? Wszystko w Waszych rękach! Głosować będzie można na stronie www.rzekaroku.pl do 29 września 2016 r.
Już dziś zapoznaj się z kandydatkami na stronie www.zaadoptujrzeke.pl , ponieważ 1 września rusza głosowanie na Rzekę Roku 2016. Konkurs organizowany jest przez Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę, którego wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Rzeka, która uzyska największą liczbę potwierdzonych głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2016 oraz nagrodę – statuetki Rzeki Roku, dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka–laureatka się znajduje. Ambasadorką konkursu jest Beata Pawlikowska.
Dzięki konkursowi Rzeka Roku możemy poznawać piękne i ujmujące rzeki które są docenione i kochane przez społeczności lokalne. Pomaga on również w prezentacji lokalnych walorów przyrodniczych, społecznych, kulturowych czy historycznych, które czasem są niedocenione lub zapomniane. Możemy je wspólnie odnaleźć i podziwiać. Zachęcam do zapoznania się z sylwetkami rzek–finalistek i oddania swojego głosu na jedną z nich – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.
Wśród finalistów znalazła się rzeka Sumina zgłoszona przez Gminę Lyski. Rzeka swoje źródło ma na polach w okolicy Krzyżkowic. Sumina płynie przez atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo tereny Cysterskich Założeń Krajobrazowych Rud Raciborskich. Jej dolina to jeden z najpiękniejszych kompleksów stawów hodowlanych w Polsce, których początki sięgają XV wieku. Rudzcy cystersi założyli tutaj wtedy ponad 90 stawów. Przez całe wieki hodowla ryb była obok rolnictwa podstawowym zajęciem ludzi mieszkających nad Suminą. Ich nazwy też nawiązują do bogactw rzeki. Pstrążna to nic innego jak rzeka bogata w pstrągi, a Sumina – miejscowość o takiej samej nazwie jak rzeka, kojarzy się z mieszkającymi w jej nurcie sumami. Ale Sumina i tereny nad nią to także okolica urzekająca krajobrazem. Północny odcinek rzeki to kanion o urwistych brzegach, w tym miejscu rzeka jest dzika i nieujarzmiona, tworzy kilka przełomów, zmienia kierunek, meandruje. Do jej koryta pochylają się cenne drzewa, wiekowe dęby i imponujące graby, a wiatrołomy w naturalny sposób tworzą kładki na rzece łącząc jej dwa brzegi. Tutaj gospodarzem jest przyroda, a człowiek zachwyconym gościem. Z uwagi na wyjątkowe walory krajobrazowe w rejonie Suminy powstała ścieżka przyrodniczo –edukacyjna oraz punkt widokowy. Urokliwa i na co dzień spokojna rzeka ma też inne oblicze, potrafi być czasem groźna. Tak było w 2010 roku, kiedy wezbrała zalewając okoliczne gospodarstwa.
(eco)
Finalistki konkursu Rzeka Roku 2016 (alfabetycznie):
1. Biała Przemsza w Sosnowcu na kilometrach 63+500 – 63+900, zgłoszona przez Gminę Sosnowiec;
2. Bzura w Sochaczewie na terenie gmin: Sochaczew, Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, zgłoszona przez Stowarzyszenie NAD BZURĄ;
3. Chróścinka kilometr piąty na terenie gminy Dąbrowa, zgłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Chróściny;
4. Czarna Hańcza w woj. podlaskim, zgłoszona przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną w Białymstoku;
5. Obra na terenie gmin: Bledzew, Miedzichowo, Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel, Zbąszyń, Siedlec, zgłoszona przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta;
6. Odra w Opolu na kilometrach 148+500 – 152+200, zgłoszona przez Komitet Obrony Pasieki – Miasto dla Ludzi;
7. Słupia w Słupsku na kilometrach 29+200 – 40+900, zgłoszona przez Miasto Słupsk;
8. Sumina na terenie gminy Lyski, zgłoszona przez Gminę Lyski.
9. Wiar na terenie gminy Fredropol, zgłoszona przez Aleksandrę Góralczyk;
10. Wisła w Bydgoszczy (Fordonie) kilometr 773, zgłoszona przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu;
11. Wisła na terenie gminy Słubice, zgłoszona przez Gminę Słubice;
Najnowsze komentarze