środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

05.07.2016 00:00 red.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP TURZYCZKA

To jedna z najmłodszych jednostek OSP w powiecie wodzisławskim. Ochotnicza Straż Pożarna w Turzyczce powstała w lutym 1960 roku z inicjatywy Ignacego Musioła, ówczesnego sołtysa Turzyczki, która wówczas należała do Gromady Turza. Trzon bojowy jednostki stanowili członkowie sekcji pomocy wzajemnej działającej przy OSP Czyżowice. Pierwszym prezesem Turzyczki został Stanisław Musioł, a pierwszym naczelnikiem Brunon Hajski.

Od traktora do mercedesa

Na początku jednostka dysponowała przyczepą pożarniczą wyposażoną w motopompę i kilka węży strażackich. Środek napędowy stanowi ciągnik rolniczy wypożyczany z kółka rolniczego. Dopiero w latach 80. przyczepę zastępuje GLM żuk. W 1995 r. jednostka otrzymuje sztandar, a żuka zastępuje star 25. Po powodzi w 1997 r. star okazuję się już wysłużony. Po staraniach strażaków w lipcu 1998 roku jednostka otrzymuje sprowadzony z Holandii średni samochód ratowniczo–gaśniczy marki ford. Od końca ubiegłego roku jednostka dysponuje samochodem marki mercedes benz GCBA 4,5/35/4,6.

Zmiany we władzach

W 1996 r. nastąpiła zmiana prezesa jednostki. Nowym został dh Jerzy Szkatuła, który funkcję tę pełnił do 14 stycznia 2001 r. Po nim prezesem został dh Stefan Grzybacz, który z powodzeniem pełni tę funkcję do dziś. Kolejnymi naczelnikami w historii jednostki byli Brunon Hajski, Czesław Zakrocki, Zbigniew Krupa, Franciszek Musioł, Grzegorz Student, po nim pałeczkę przejął Sebastian Musioł, który jest naczelnikiem do dziś.

Współpraca z Czechami

Od 2008 roku OSP Turzyczka współpracuje z czeską jednostką SDH Ludgerowice spotykając się na różnego rodzaju zawodach i ćwiczeniach. Co roku jednostka bierze udział w zawodach sportowo pożarniczych.

Zawsze z młodzieżą

Od początku istnienia stawiamy również na młodzież – mówi Stanisław Musioł, naczelnik. W 2014 roku MDP zakwalifikowała się do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Dziś na nowo tworzy drużynę młodzieżową.

Obchody 50–lecia

W roku 2010 OSP Turzyczka obchodziła jubileusz 50–lecia jednostki. Z tej okazji odbyła się msza dziękczynna w kościele parafialnym w Jedłowniku oraz uroczysty apel przy strażnicy. Ochotnicy podkreślają, że w ciągu tych 50 lat istnienia baza materialna jednostki, dzięki pracy i zaangażowaniu strażaków, mieszkańców miejscowości i pomocy władz miasta, ciągle się polepsza. W 2015 roku ochotnicy pozyskali dla OSP Turzyczka działkę użytkowaną dotychczas przez Kółko Rolnicze z zamiarem zagospodarowania istniejącej tam infrastruktury na ośrodek szkolenia OSP.

(opr. tora)


Chlubą jednostki jest mercedes benz GCBA 4,5/35/4,6 z 2015 r. Jednotka odebrała go w listopadzie 2015 r. Samochód zakupiono m.in. dzięki dotacji wodzisławskiego magistratu. Pozostałą kwotę potrzebną do zakupu tego nowoczesnego pojazdu pozyskano dzięki dotacji z ZW ZOSP RP oraz WFOŚiGW w Katowicach. To wóz z napędem 4×4 i 300-konnym silnikiem euro 6. Samochód posiada układ wodno pianowy ze zbiornikiem wodnym o pojemności 4500 litrów oraz zbiornik o pojemności 450 litrów na środek pianotwórczy.

Prócz auta do dyspozycji ochotników są średni zestaw ratwonictwa technicznego PSP R1, piły do drewna i betonu, pompy: szlamową oraz pływającą, turbo wentylator oddymiający, agregat prądotwórczy, aparaty ODO oraz wiele drobnego sprzętu pozwalającego na podjęcie działań w każdej sytuacji.


Zarząd:

Prezes - Stefan Grzybacz

Naczelnik - Sebastian Musioł

Zastępca naczelnika - Dawid Fortuna

Skarbnik - Leon Fojcik

Gospodarz - Bogdan Bystroń

Sekretarz - Joachim Grabiec

Kronikarz - Dominika Majdowska

Artur Gajdzik i Rafał Kucza - członkowie.

Według danych Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl. OSP Turzyczka znalazła się w 2013 r. na trzecim miejscu sposród jednostek OSP w powiecie wodzisławskim poza systemem KSRG pod względem podjętych interwencji ratowniczo-gaśniczych. W latach 2011 - 2015 ochotnicy wyjeżdżali do akcji średnio 12 razy w roku.

  • Numer: 27 (816)
  • Data wydania: 05.07.16
Czytaj e-gazetę