Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Urodziłam się w 1948 r. Przeszłam na wcześniejszą emeryturę 13 lat temu. Podczas moich lat pracy miałam też 4 lata urlopu wychowawczego. Po przejściu na emeryturę pracowałam do 2011 r. Po ukończeniu 60 lat nie przeliczałam emerytury. Czy mogę złożyć wniosek o jej przeliczenie w związku z urlopem wychowawczym?
Bożena K.
Mogłaby Pani wystąpić z wnioskiem o emeryturę z tytułu ukończenia 60 lat. We wniosku proszę-zaznaczyć, że chce Pani przeliczenia świadczenia według starych i nowych zasad. Zmiana dotyczy kapitału początkowego. Jeśli będzie miała Pani ustaloną emeryturę według nowych zasad, to przy obliczeniu wysokości kapitału początkowego urlop wychowawczy będzie policzony jak okres składkowy, czyli 1,3 proc. zamiast 0,7. Ważne jest, że podstawa obliczonej nowej emerytury będzie pomniejszona o świadczenia pobrane wcześniej, od 2003 r. Gdyby okazało się, że emerytura z tytułu ukończenia powszechnego wieku z kapitału początkowego jest wyższa niż ustalona na starych zasadach, prawo do emerytury wcześniejszej ustaje niezależnie od tego, czy emerytura wcześniejsza jest wyższa od nowo obliczonej. Zawsze jednak, w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji, może Pani wycofać swój wniosek. Trzeba tylko pamiętać, by zmieścić się w terminie.
Jestem w trakcie zbierania niezbędnej dokumentacji pracowniczej w celu przedłożenia jej do ZUS do mojego wniosku o emeryturę. Niestety nie potrafię odszukać dokumentów z lat 1993 r. do 1995 r. Podobno dane o przebiegu ubezpieczenia znajdują się w ZUS na kontach indywidualnych. Czy to prawda?
Prawdą jest, że na koncie ubezpieczonego ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych danego ubezpieczonego, przy czym konto takie organ rentowy prowadzi od 1 stycznia 1999 r. Zawarte na nim dane dotyczą więc okresu mającego swój początek w styczniu 1999 r. Na indywidualnym koncie w ZUS nie będzie zatem informacji z przebiegu ubezpieczenia sprzed 1 stycznia 1999 r.
W lipcu urodzi mi się córeczka. Chciałbym skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jak długo należą mi się świadczenia z tego tytułu?
Urlop ojcowski wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Można z niego skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Urlop ojcowski oraz zasiłek macierzyński za okres tego urlopu może zostać wykorzystany jednorazowo albo w dwóch częściach, z których kolejna nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej. Każda z tych części nie może być jednak krótsza niż tydzień.
Najnowsze komentarze