Świąteczne gotowanie uczestniczki show Polsatu
W Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyły się przedświąteczne warsztaty kulinarne, których gościem była Katarzyna Gaja - uczestniczka programu „Hell’s Kitchen - Piekielna kuchnia”.
RADLIN 28-letnia Katarzyna Gaja przez wiele lat mieszkała w Radlinie, a obecnie w Raciborzu. Jest absolwentką szkoły gastronomicznej, od ośmiu lat gotowaniem zajmuje się profesjonalnie. - Gotuję odkąd pamiętam. Zaczęłam w Radlinie. Pierwszą potrawę przygotowałam z tatą. To była jajecznica. Tacie smakowało. Teraz pracuję w jednej z raciborskich restauracji - mówi Katarzyna Gaja, uczestniczka kulinarnego show Polsatu „Hell’s Kitchen - Piekielna kuchnia”.
Praca w programie z Wojciechem Modestem Amaro łatwa nie jest. - Do tej pory schudłam 8 kg. To, co widać w programie, to momenty, urywki tego, co się dzieje. Dziwnie patrzy się później na siebie w telewizji. Siedzę w domu z mamusią przy winku i oglądamy. A ja pytam: „Naprawdę to zrobiłam? Serio? Nie!”- śmieje się.
Dzięki programowi Katarzyna wyspecjalizowała się w przyrządzaniu dań z ryb. - Do tej pory wręcz nienawidziłam dań z ryb. A dzięki programowi stały się one moim konikiem. Ryby i mięsa. Staram się cały czas rozwijać, nie stać w miejscu - podkreśla.
Podczas warsztatów kulinarnych w Radlinie Katarzyna Gaja pokazała, jak przygotować konfiturę z czerwonej cebuli z dżemem porzeczkowym (idealną do świątecznego pasztetu) oraz lekką sałatkę z melonem, jabłkami, gruszkami, szalotką i jajkiem. Swoje potrawy przygotowały też panie z radlińskiego Koła Gospodyń Wiejskich.
(mak)
Konfitura z czerwonej cebuli z dżemem porzeczkowym (przepis Katarzyny z „Hell’s Kitchen”)
Składniki: pół kg czerwonej cebuli, słoik dżemu z czarnej porzeczki, ocet balsamiczny, czerwone wino wytrawne lub półsłodkie, miód, olej, masło, tymianek, sól, pieprz.
Przygotowanie: Pół kg czerwonej cebuli kroimy w cienkie piórka. Podsmażamy ją na oleju z odrobiną masła. W momencie, gdy cebula jest szklista, dodajemy trochę octu balsamicznego i zaczynamy zalewać ją czerwonym winem (Katarzyna do przygotowania konfitury zużyła łącznie pół butelki wina). Wino co jakiś czas dolewamy, bo odparowuje i redukuje się. Gotujemy do momentu, aż całość zmięknie. Doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem (tymianek najlepiej rozetrzeć w dłoniach). Dodajemy miód do smaku. Na koniec wrzucamy do garnka dżem z czarnej porzeczki. Mieszamy i podgrzewamy. Konfiturę można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.
ŻUREK ŚLĄSKI (porcja na 6 osób)
Składniki: zakwas do żuru, 1 kg kości wędzonych, warzywa do wywaru, 4 ziemniaki, 2 kawałki białej kiełbasy, jajko ugotowane na twardo (pół jajka na osobę), mała śmietana, 2 cebule, czosnek, ziele angielskie, majeranek, liść laurowy, sól, pieprz, zielona pietruszka.
Przygotowanie: Ugotować wywar z kości wędzonych z dodatkiem warzyw i przypraw (sól, ziele angielskie, liść laurowy). Białą kiełbasę podsmażyć z cebulą a następnie po ostudzeniu pokroić ją w kostkę. Do wywaru dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i gotować je do miękkości. Następnie dodać pokrojone mięso z obranych kości wędzonych, pokrojoną kiełbasę z cebulką, przeciśnięty czosnek, majeranek. Mieszając wlać powoli zakwas, a następnie śmietanę. Doprawić do smaku. Podawać z połówką jajka i zieloną pietruszką.
BABKA WIELKANOCNA
Składniki: 5 jajek, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mąki tortowej, 0,5 szklanki oliwy, 0,75 szklanki oranżady, 1 łyżka kakao, 1 cukier waniliowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, cukier puder do posypania, margaryna i bułka tarta do formy.
Przygotowanie: Ubić pianę z białek, dodać cukier, żółtka i ubijać, aż masa będzie gładka. Potem delikatnie mieszając dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia oraz olej i oranżadę. Masę podzielić na połowę. Do jednej dodać kakao. Do wysmarowanej formy na przemian wlewać masę białą i kakaową. Piec w temperaturze 180 stopni przez 50 do 60 min. Wystudzoną babkę posypać cukrem pudrem.
Najnowsze komentarze