środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

22.03.2016 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Zmarł mój mąż. Oboje pobieraliśmy emerytury, ale moje świadczenie jest znacznie niższe. Czy mając już przyznane świadczenia, mogę złożyć wniosek o zamianę mojej emerytury na rentę rodzinną po mężu?

Tak. Wdowa po zmarłym emerycie lub renciście może uzyskać prawo do renty rodzinnej, o ile spełnia warunki określone w ustawie emerytalnej. Wystarczy, że w chwili śmierci męża miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy. To, czy wdowa pozostaje w zatrudnieniu albo ma uprawnienia do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie ma żadnego znaczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że w razie zbiegu uprawnień do kilku świadczeń, np. emerytury i renty rodzinnej, będzie wypłacane tylko jedno z nich - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. W celu uzyskania prawa do renty rodzinnej należy wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem, sporządzonym na druku ZUS Rp-2, załączając do niego dokumenty uzasadniające prawo do świadczenia, tj. świadectwo ślubu, skrócony akt zgonu. Jeżeli obie strony pobierały już świadczenia z ZUS, należy podać również ich numery. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.


Pobieram emeryturę z ZUS, 1550 zł brutto, ale dodatek 153 zł płaci mi gmina. Co mam zrobić, by ten dodatek płacił mi ZUS?

Musiałaby Pani złożyć do ZUS wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Do wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenie od lekarza prowadzącego o stanie zdrowia. Wniosek zostanie skierowany do lekarza orzecznika, który wydaje orzeczenie, czy jest Pani całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Na tej podstawie ZUS może przyznać prawo do dodatku pielęgnacyjnego.


Przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy za okres zwolnienia i zasiłku chorobowego są za mnie odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne?

Nie, za czas przebywania na zasiłku chorobowym składki na ubezpieczenia społeczne nie są odprowadzane i nie ewidencjonują się na koncie ubezpieczonego. Nie będzie więc także za ten okres składek, które mogłyby mieć wpływ na przeliczenie i wzrost wysokości emerytury.


  • Numer: 12 (801)
  • Data wydania: 22.03.16
Czytaj e-gazetę