Deputaty z budżetu państwa? ZZG zbiera podpisy
Związek Zawodowy Górników w Polsce rozpoczął zbiórkę podpisów pod inicjatywą, która ma doprowadzić do przejęcia przez skarb państwa finansowania deputatów dla emerytów górniczych.
REGION Rozpoczęła się zbiórka 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która dotyczy projektu zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Projekt nowelizacji dąży do tego, by obecni pracownicy górnictwa, którzy przejdą na emeryturę, a także emeryci górniczy otrzymywali deputat węglowy z budżetu państwa.
- 30 grudnia 2015 r. marszałek sejmu przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, co daje pozwolenie na rozpoczęcie zbiórki podpisów. W związku z akcją prosimy koleżanki i koledzy o włączenie się w obywatelski projekt. Liczymy na wasz aktywny udział w zbieraniu podpisów pod inicjatywą ustawodawczą. Do 30 marca musimy zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów, aby była ważna - apeluje Wacław Czerkawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i wiceprzewodniczący ZZG w Polsce.
KW rozliczyła się z emeryckich eputatów
Wiesław Czerkawski Prosimy koleżanki i koledzy o włączenie się w obywatelski projekt -
W grudniu 2014 r. zarząd Kompanii Węglowej zdecydował o przywróceniu emerytom i rencistom pełnego wymiaru deputatu węglowego za rok 2014. Uchwała zarządu stanowiła, że 1 tona węgla deputatowego będzie wydawana emerytom nie w ekwiwalencie pieniężnym, lecz w naturze. Można było ją odebrać do 31 czerwca 2015 r.
Emeryci, którzy nie wyrazili chęci zamiany ekwiwalentu na węgiel, czekali na jego wypłatę do końca 2015 r. Kompania Węglowa wywiązała się z tego zobowiązania i wraz z końcem 2015 r. zakończyła rozliczenia dotyczące deputatów.
2014 r. był ostatnim rokiem, w którym emeryci z Kompanii Węglowej uprawnieni byli do deputatu węglowego. Pod koniec września 2014 r. zarząd spółki wypowiedział porozumienie z organizacjami związkowymi dotyczące wypłaty tego świadczenia, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, który upłynął 31 grudnia 2014 r.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z kwietnia 2013 r. fakt włączenia w 1994 r. deputatu węglowego do podstawy emerytury „czyni w pełni zadość zasadzie równości”.
Kompania Węglowa wraz z pozostałymi spółkami węglowymi wystąpiła do rządu RP z wnioskiem o przejęcie przez Skarb Państwa finansowania deputatów emeryckich. Kampanię społeczną w tej sprawie podjął ZZG w Polsce.
opr. (mak), źródło: kwsa.pl
Najnowsze komentarze