Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Przez 20 dni byłam na bezrobociu (w przerwie między jednym zatrudnieniem a drugim). Czy te 20 dni będą mi doliczone do stażu pracy jako nieskładkowe?
Okres pobierania zasiłków dla bezrobotnych jest okresem składkowym uwzględnionym przy wyliczeniu kapitału początkowego. Po dniu 31 grudnia 1998 r. do wyliczenia wysokości emerytury przyjmowane są składki zgromadzone na koncie ubezpieczonego a nie okresy składkowe i nieskładkowe.
Gdzie należy złożyć wniosek o rentę socjalną?
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. nr 135, poz. 1268 z póżn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Postępowanie w sprawie renty socjalnej wszczyna się na podstawie wniosku zgłoszonego w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest jednostka według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę. Odpowiedni formularz wniosku wraz z niezbędną dokumentacją składa bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy - osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Jaka jest wysokość renty socjalnej?
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej. Od 1 marca 2015 r. renta socjalna wynosi 739,58 zł.
Renta socjalna jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak więc z kwoty renty odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Najnowsze komentarze