środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

20.10.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Jestem na zasiłku chorobowym już prawie od pół roku. Złożyłem wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Byłem badany przez lekarza orzecznika, który orzekł,  że jestem całkowicie niezdolny do pracy na okres 3 lat. Czy na tej podstawie dostanę świadczenie rehabilitacyjne czy od razu rentę?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Jeżeli lekarz orzecznik orzekł, całkowitą niezdolność do pracy na 3 lata, to oznacza, że nie przewiduje, by w czasie rehabilitacji leczniczej, która może trwać do 12 miesięcy odzyskał pan zdolność do pracy. Tym samym lekarz uznał, że cel świadczenia rehabilitacyjnego nie zostanie osiągnięty.

Orzeczenie niezdolności do pracy jest jednym z warunków koniecznych do uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. By takie prawo uzyskać należy spełniać łącznie wszystkie warunki ustawowe tj. prócz orzeczonej niezdolności do pracy powinny byś spełnione odpowiednie warunki stażu ubezpieczeniowego, oraz data powstania niezdolności do pracy powinna przypadać na okres ubezpieczenia wskazanego w ustawie lub w okresie 18 miesięcy od ustania ostatniego okresu ubezpieczenia. Wspomniany warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, uważa się za spełniony, gdy  ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:

1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;

2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;

3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;

4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;

5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat – przy czym ten 5 letni okres powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty  z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wszczyna się na wniosek ubezpieczonego, czyli powinien pan złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.


Urodziłam się 22 grudnia 1949 roku. Mam wyliczoną emeryturę z kapitałem początkowym. W latach 80. byłam na urlopie wychowawczym. Czy teraz mogę złożyć wniosek o przeliczenie kapitału?

Jeśli ma pani emeryturę wyliczoną z kapitałem początkowym, to jak najbardziej może pani złożyć wniosek o jego przeliczenie. Kapitał ma wpływ na wysokość pani emerytury.


  • Numer: 42 (779)
  • Data wydania: 20.10.15
Czytaj e-gazetę