Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

06.10.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Tyle się mówi o kapitale początkowym, jego przeliczeniu, podnoszeniu itp. Chciałbym wiedzieć, czy jako  40-letniego mężczyznę ta sprawa mnie też dotyczy? I o co chodzi z okresami składkowymi i nieskładkowymi?

Daniel K.

Kapitał jest ustalany dla każdej osoby, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i opłacała składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawała w zatrudnieniu przed 1999 r. O tyle Pana ta kwestia obchodzi, jeśli Pan pracował przed 1999 r. i z tego tytułu podlegał Pan ubezpieczeniom społecznym. Zostanie też wyliczony osobie ubezpieczonej, urodzonej przed 1 stycznia 1949 r., pod warunkiem, że ta:

• zgłosi wniosek o emeryturę po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2008 r. i wystąpi o obliczenie emerytury według nowych, zreformowanych zasad,

• osiągnęła powszechny wiek emerytalny,

• ma okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat w przypadku kobiety i 25 lat - mężczyzny,

• kontynuowała ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Od czego zależy wysokość kapitału?

Od trzech czynników:

• długości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych przed 1 stycznia 1999 r., • podstawy wymiaru składek, • współczynnika p, który służy do wyliczana tzw. części socjalnej.

Okresy składkowe to okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czyli m.in.: okres zatrudnienia, okres pracy nakładczej, praca w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, inna praca zarobkowa, np. na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie, działalność objęta ubezpieczeniem społecznym i służby. Okresami nieskładkowymi są np. okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego wypłacanego na podstawie art. 92 kodeksu pracy zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego. Okresy nieskładkowe uwzględniane są w wymiarze nie przekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.


Czy kapitał początkowy musze mieć wyliczony przed emeryturą, czy ZUS może mi go wyliczyć wówczas, gdy już będę składał wniosek o emeryturę?

P.K

Oczywiście kapitał początkowy może być dopiero naliczany wtedy, gdy będzie składany wniosek o emeryturę. Ale nie warto z tym zwlekać. Lepiej zrobić to wcześniej, ponieważ coraz więcej zakładów pracy jest likwidowanych, a dokumenty zlikwidowanych firm są przekładane z jednych archiwów do drugich, dlatego też zwlekając można później mieć sporo kłopotów i kosztów związanych ze zgromadzeniem całego niezbędnego kompletu, który będzie potrzebny do wyliczenia kapitału początkowego.


  • Numer: 40 (777)
  • Data wydania: 06.10.15
Czytaj e-gazetę