Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Ekoserwis: Tysiące złotych na pomoc drzewom

06.10.2015 00:00 adam

Dotację do kwoty 101 tysięcy złotych przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na prace sanitarne i pielęgnacyjne w zabytkowym parku prz,y ul. Łukasińskiego w Częstochowie. Z kolei 68 tysięcy złotych przeznaczonych zostanie na prace w Rybniku.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o udzieleniu dofinansowania w formie dotacji Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Państwowemu Szpitalowi dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Funduszu przekaże kwotę do 68 tysięcy 93 złotych - 80% kosztów prac pielęgnacyjnych oraz konserwacyjnych w parku wpisanym do rejestru zabytków, które polegać będą na cięciach pielęgnacyjnych i konserwacyjnych 29 drzew, wycince 41 drzew, usunięciu 41 pni po ściętych drzewach oraz zakupie 547 sadzonek drzew i krzewów.

Zespół Zabudowy Państwowego Szpitala Psychiatrycznego (obecnie Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych) w Rybniku przy ulicy Gliwickiej 33, czyli Układ Kompozycyjny oraz Trzon Historycznej Zabudowy został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem rejestru A/75/02. Powierzchnia parku wynosi około 6,9 ha. Zespół stanowi własność Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, jego wieczystym użytkownikiem jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Część centralną zespołu zajmuje park, zamknięty dwoma alejami o kierunku północ-południe, wzdłuż których zlokalizowane są pawilony szpitalne. Na terenie znajduje się zieleń wysoka zróżnicowana wiekowo. Występują zadrzewienia z czasów sprzed założenia szpitala (naturalny drzewostan), z okresu budowy zespołu (1883-1908 r.) oraz późniejsze nasadzenia, stopniowo uzupełniane w trakcie użytkowania szpitala.

O drzewa zadbają również w Częstochowie. Osiedle pracownicze Huty Bernarda Ludwika Hantkego wraz z zielenią parkową tworzyło zakomponowany zespół zabudowy w Częstochowie przy dzisiejszej ulicy Waleriana Łukasińskiego. Obecny trzon historycznej zabudowy został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem rejestru A/290/10. Powierzchnia parku wynosi około 1,6345 ha.

Park zachował się w części położonej na północ od pałacyku Hantkego, w obrębie budynku dyrektora huty i wzdłuż granic działek objętych wpisem do rejestru zabytków. Układ kompozycyjny został zmieniony nowymi alejkami i drogami dojazdowymi. Najstarsze zachowane drzewa, pochodzące z okresu przed powstaniem założenia, liczą od 110 do 150 lat. Są to pojedyncze okazy klonu zwyczajnego, jaworu, dębu szypułkowego i jesiona wyniosłego.

Zasadniczą część starodrzewu tworzą drzewa liczące od 80 do 100 lat, takie jak klony zwyczajne, żywotnik zachodni, jesiony wyniosłe, wiązy szypułkowe, modrzewie europejskie, tulipanowiec amerykański (wpisany do rejestru pomników przyrody), lipy szerokolistne (w tym lipa szerokolistna odmiana strzępolistna), klon jawor i klony zwyczajne. Ponadto w górnym piętrze drzewostanu występują sosna wejmutka, świerk kłujący, morwa biała, klon srebrzysty i robinie białe. Rosną także derenie jadalne, orzech włoski i klony jesionolistne.

W parku występują również krzewy, w tym: suchodrzew tatarski, róża wielkokwiatowa, śnieguliczka biała, sumak octowiec, kalina koralowa, bez lilak, tawuła oraz żywopłoty z ligustru pospolitego wzdłuż alejek. Przy granicy z kościołem pod wezwaniem Świętego Józefa i ze szkołą (od północy) zachowały się odcinki wysokich szpalerów grabowych (w formie żywopłotów). Zespół stanowi własność Urzędu Miasta w Częstochowie, jego użytkownikiem jest Miejski Dom Kultury.

(eco)

  • Numer: 40 (777)
  • Data wydania: 06.10.15
Czytaj e-gazetę