Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Tony rakotwórczego azbestu na dachach domów w Mszanie

29.09.2015 00:00 red

MSZANA W gminie została przeprowadzona aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest.

Z inwentaryzacji wynika, że na budynkach gospodarczych i mieszkalnych w gminie Mszana zalegają jeszcze 394 tony azbestu - głównie w postaci falistych i płaskich płyt azbestowo-cementowych, zastosowanych na pokryciach dachowych i elewacjach. - Nie jest to bardzo dużo, bo są gminy w górach lub na terenie Polski wschodniej, gdzie zinwentaryzowano nawet 11 000 ton wyrobów z azbestem. W naszym regionie są to raczej niskie wartości, azbest zdarza się głównie na dachach budynków gospodarczych, ale na domach także. W gminie Mszana stwierdzono wyroby z azbestem na 43 budynkach mieszkalnych i 190 budynkach gospodarczych – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch, rzecznik prasowy UG w Mszanie. Inwentaryzację przeprowadzono dzięki dotacji w wysokości ponad 11 tys. zł uzyskanej przez gminę ze środków Ministerstwa Gospodarki w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.

Groźny po 30 latach

Wdychanie włókien azbestowych zawieszonych w powietrzu może być przyczyną chorób układu oddechowego tj.: pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucnowych, raka płuc i innych nowotworów o wysokiej złośliwości. Między pierwszym narażeniem, a pojawieniem się patologii (zwłaszcza nowotworów) występują długie okresy. Według ekspertów, m.in. Krzysztofa Tyrały, eksperta z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska czas ekspozycji wynosi nawet 30 lat, co oznacza, że zachorować można po tylu latach od momentu dostania się włókna azbestowego do płuc. Tyrała, który opracowuje dla gmin programu usuwania azbestu podkreśla, że pokrycia azbestowe w momencie kiedy trafiały na dachy nie były szkodliwe dla otoczenia. Ale trwałość eternitu wyliczona jest na 25-35 lat. Po upływie tego czasu eternitowe zaczyna ulegać erozji, a wraz z nią powstaje pył, z którym włókna azbestu trafiają do powietrza. Dlatego stare pokrycia eternitowe trzeba monitorować.

Jak usuwać wyroby azbestowe?

Wszyscy mieszkańcy, którzy planują usunąć azbest z terenu swojej posesji nie powinni wykonywać tego samodzielnie. Prace takie należy zlecić specjalistycznej firmie, posiadającej odpowiedni sprzęt i uprawnienia. Najlepiej zgłosić się do urzędu gminy, gdzie każdy mieszkaniec otrzyma odpowiednią informację o tym, jak bezpiecznie przeprowadzić demontaż. Gmina Mszana przyznaje dofinansowanie na usuwanie azbestu ze swoich posesji. Wynosi ono 70 procent kosztów demontażu, nie więcej jednak niż 2 tysiące złotych. Nowy dach trzeba wykonać we własnym zakresie. Zgodnie z Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte do końca 2032 roku.

(art)

  • Numer: 39 (776)
  • Data wydania: 29.09.15
Czytaj e-gazetę