środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

08.09.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Jestem z rocznika 1947. Na emeryturę przeszłam mając 60 lat Mam łącznie 26 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 5 lat opieki nad dziećmi. Czy w związku ze zmianą przepisów emerytalnych mogę złożyć wniosek o zaliczenie mi okresów opieki nad dziećmi jako okresów składkowych?

Leokadia z Wodzisławia

Niestety, nie. Uwzględnianie okresów opieki nad dziećmi wskaźnikiem 1,3 proc. dotyczy wyłącznie przy ustalania wysokości kapitału początkowego. Z uwagi na to, że jest pani urodzona przed dniem 1 stycznia 1948 r., nie jest dla pani ustalany kapitał początkowy. Dlatego w pani przypadku nie można zastosować ponownego ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem zmiany przepisów dotyczącej uwzględniania okresów opieki nad dziećmi wskaźnikiem 1,3 procent.


Urodziłem się po 31 grudnia 1948 r. i niedługo ukończę powszechny wiek emerytalny. Przed laty miałem wypadek, jednak ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia. Czy zatrudniająca mnie na umowę o pracę spółka cywilna powinna sporządzić za mnie do ZUS wniosek o emeryturę i przekazać go?

Stały Czytelnik


Ustawodawca nałożył na pracodawców określone obowiązki wobec pracowników przechodzących na emeryturę lub rentę. W świetle ustawy emerytalnej pracodawcy są zobowiązani m.in. do: - współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia oraz przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę, przy czym drugi z przytoczonych obowiązków nie dotyczy pracowników urodzonych, tak jak czytelnik, po dniu 31 grudnia 1948 r., dla których emerytura obliczana jest na tzw. nowych zasadach. W świetle ustawy emerytalnej, zgłaszają oni bowiem wnioski o emeryturę bezpośrednio w organie rentowym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca pomógł swojemu pracownikowi sporządzić taki wniosek.

Warto jednak podkreślić, iż w przypadku, gdyby wniosek o emeryturę nie został złożony przez czytelnika, to jako uprawnionemu do renty z tytułu niezdolności do pracy, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, świadczenie to zostanie mu i tak przyznane przez organ rentowy zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy. Nastąpi to z urzędu.


  • Numer: 36 (773)
  • Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę