Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Pobieram emeryturę częściową i jednocześnie kontynuuję pracę. We wrześniu br. ukończę powszechny wiek emerytalny. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zmianę emerytury częściowej na pełną? Czy to prawda, że przy wyliczeniu emerytury powszechnej ZUS odliczy kwoty pobranych emerytur?
Adam P.
Tak, ale pod warunkiem, że rozwiąże Pan stosunek pracy. W innym przypadku ZUS odmówi zamiany emerytury częściowej na pełną. Osoby, korzystające z uprawnień do emerytury częściowej, powinny pamiętać o tym, że podstawa obliczenia ich pełnej emerytury będzie pomniejszona o kwotę pobranych emerytur częściowych.
Prowadzę działalność gospodarczą i osiągam dochody. Pracuję już od ponad 40 lat, niestety dochody z firmy nie są wystarczające. Czy mogę przejść na emeryturę częściową i jak będzie ona obliczona?
Marek
Prawo do emerytury wcześniejszej częściowej przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., który ukończy 65 lat życia, a nie ukończył pełnego wieku emerytalnego oraz udowodnił co najmniej 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych i złoży wniosek o ustalenie prawa do takiej emerytury. Wysokość takiego świadczenia stanowi 50 proc. emerytury ustalonej według zreformowanych zasad. Emeryturę oblicza się poprzez podzielenie podstawy wymiaru, którą stanowi zwaloryzowana wartość kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczeniowym, podzielona przez średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach. Emerytura częściowa może być zamieniona na emeryturę pełną na wniosek ubezpieczonego po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego. Podstawa wymiaru emerytury pełnej zostanie pomniejszona o kwoty wypłaconych emerytur częściowych. Wysokość takiego pomniejszenia jest oczywiście zależna od tego, jak wysoką emeryturę częściową pobierała osoba uprawniona i przez jak długi okres.
Najnowsze komentarze