Dyskutowali o czystym powietrzu
RYDUŁTOWY Od marca w Subregionie Zachodnim zespół ekspertów pracuje nad planem ograniczenia ilości pyłu zawieszonego oraz innych szkodliwych gazów. - Dla Rydułtów oraz całego Subregionu Zachodniego to ważny problem, z którym trzeba się uporać tak prędko, jak to możliwe - podkreśla Artur Charendarczyk z rydułtowskiego urzędu miasta.
Zespół postawił przed sobą wyjątkowo ambitny cel. Poprawa jakości powietrza w naszym regionie nie może odbyć się kosztem gospodarki, która oparta jest na węglu. Górnictwo i ekologia muszą mówić wspólnym głosem, a że to zadanie trudne, nikogo nie trzeba przekonywać. Trzeba osiągnąć porozumienie, które usatysfakcjonuje zarówno sektor górniczy, mieszkańców oraz włodarzy gmin i miast wchodzących w skład Subregionu Zachodniego. Zanieczyszczenie powietrza głównie pochodzi z pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Od tego, co w nich ląduje, zależy jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Zmienić mentalność ludzi jest trudno, ale warto prosić i tłumaczyć. Przekonać do ekologii ma ekonomia (mandaty). Jeśli przestanie się opłacać wrzucanie do paleniska wszystkiego co popadnie – jakość powietrza w naszym regonie poprawi się. To kij, zaś marchewką ma być dofinansowanie do montażu pieców ekologicznych oraz instalacji solarnych wykorzystujących energię słoneczną. Wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych pozwoli usystematyzować gospodarkę niskoemisyjną w przyszłości, co zdecydowanie przełoży się na jakość powietrza.
Obradami prac zespołu w zakresie merytorycznym kieruje Tadeusz Dragon – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Jego zastępcą i sekretarzem został Jarosław Kuźnik – naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miasta w Rybniku. Pozostali członkowie zespołu to eksperci z zakresu ochrony środowiska pracujący w urzędach gmin i miast wchodzących w skład Subregionu Zachodniego.
opr. mak
Najnowsze komentarze