Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zawodowcy

16.06.2015 00:00 red

Poradnik konsumenta

W wyniku licznych zawirowań na rynku pracy lub też z powodu nie najlepiej wybranej wcześniej ścieżce kształcenia, osoby dorosłe stają dziś często przed koniecznością zdobycia nowych kwalifikacji. Mogą to zrobić w różnych kierunkach i na różne sposoby. Ważne jest aby wybrać takie które pozwolą jak najlepiej zdobyć wymarzony zawód i dobrze go wykonywać.

Nuda odpada

Pracą w zawodzie technik – elektryk nie można się znudzić, gdyż wymaga ona stałego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności. Zawód ten jest wykonywany wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z energią elektryczną. Technik elektryk znajdzie więc zatrudnienie w przedsiębiorstwach energetyki zawodowej, w przedsiębiorstwach produkujących i eksploatujących maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, w zakładach przemysłowych różnych branż: wydobywczej, hutniczej, transportowej (trakcyjnej), w budownictwie i zakładach gospodarki komunalnej, w zakładach usługowych, biurach projektowych oraz w innych zakładach i przedsiębiorstwach, w których niezbędny jest pracownik z takim wykształceniem. Możliwe jest również otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Technik elektryk wykonuje prace związane z montowaniem instalacji, podzespołów oraz urządzeń elektrycznych, jak również lokalizuje uszkodzenia oraz wykonuje naprawy urządzeń i maszyn elektrycznych. Wśród wielu zadań zawodowych do technika elektryka należy wykonywanie badań i  kontroli urządzeń w procesie produkcji i eksploatacji, instalowanie, użytkowanie i obsługiwanie urządzeń energoelektronicznych oraz aparatury sterującej i pomiarowej. Do typowych zadań technika elektryka należy stosowanie i dobieranie, jak również instalowanie środków ochrony przeciwporażeniowej. Od technika elektryka wymaga się również umiejętności posługiwania się dokumentacją techniczną, planowania i nadzorowania ruchu sieci elektroenergetycznej.

Jakie kwalifikacje?

Na zawód technika elektryka składają się trzy kwalifikacje E.7, E.8 i E.24. Każda z nich obejmuje pewien zakres wiedzy i umiejętności wymaganych w tym zawodzie.

Kwalifikacja E.7 to „Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych” przygotowuje ona do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;

• oceniania stanu technicznego maszyn i urządzeń elektrycznych po montażu na podstawie pomiarów;

• montowania układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;

• montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej.

Kwalifikacja E.8 czyli „Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych”, obejmuje w szczególności:

• wykonywanie i uruchamianie instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;

• ocenianie stanu technicznego instalacji elektrycznych po montażu na podstawie pomiarów;

• montowanie i sprawdzanie działania środków ochrony przeciwporażeniowej na podstawie pomiarów i dokumentacji technicznej;

Kwalifikacja E.24 o nazwie „Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych” rozszerza wiedzę i umiejętności przyszłego technika elektryka o:

• lokalizowanie i usuwanie uszkodzeń maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych;

• ocenianie stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych po montażu i naprawie;

• prace montażowe i eksploatacyjne w układach automatyki, zabezpieczeń, sygnalizacji i pomiarów;

• dobieranie, montowanie i sprawdzanie działania środków ochrony przeciwporażeniowej;

Jak je zdobyć?

Jedną z dróg zdobycia tych kwalifikacji są prowadzone w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ). Oferta kursowa jest skierowana do osób dorosłych chcących zdobyć bądź rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Podział zawodów na kwalifikacje w przypadku zawodu „Technik elektryk” daje jeszcze jedną interesującą możliwość. Ukończenie i potwierdzenie kwalifikacji tylko E.7 daje możliwość uzyskania zawodu Elektromechanik. Dodanie do posiadanej kwalifikacji E.7 kwalifikacji E.8 uprawnia do zawodu Elektryk. Jeżeli elektryk zdobędzie kwalifikację E.24 potocznie nazywaną techniczną, w  połączeniu z wykształceniem średnim uzyskuje zawód Technik Elektryk.

Co po kursach?

Niestety do wykonywania pracy przy urządzeniach elektrycznych, niezależnie od stanowiska, konieczne jest uzyskanie przez technika elektryka świadectwa kwalifikacyjnego eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych oraz ukończenie kursów BHP.

Świadectwo kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych dla odpowiedniego napięcia uzyskuje się po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.

Zajęcia prowadzone w ramach kursów pozwalają jednak zdać ten egzamin bez większych trudności.

Roman Żurkowski
www.cku.wodz.pl

  • Numer: 24 (761)
  • Data wydania: 16.06.15
Czytaj e-gazetę